Milli Ağaçlandırma Günü Coşkusu

Milli Ağaçlandırma Günü etkinliği, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla "Geleceğe Nefes, Cumhuriyet'e Nefes" sloganıyla Atatürk Orman Çiftliği dikim alanında gerçekleştirildi.

Milli Ağaçlandırma Günü Coşkusu

Bakan Yumaklı, etkinlikte yaptığı konuşmada, orman teşkilatında "yeşil vatan" için durmadan, dinlenmeden, gecesini gündüzüne katarak çalışanlar bulunduğunu söyledi. Ormanları korumak için sadece teşkilatın ve devletin bir biriminin çalışmasının yeterli olmadığını vurgulayan Yumaklı, çocukların kalplerinde de heyecan oluşturulması gerektiğini bildirdi. Yumaklı, etkinlik alanındaki coşkuya işaret ederek "Görüyoruz ki 85 milyonun tamamı bugüne has değil ama bugünü de çok özel kılarak Milli Ağaçlandırma Bayramı'mızı gerektiği gibi ifade ediyor." diye konuştu.

 

Küresel ısınmanın etkilerinin her geçen gün hissedildiğine dikkat çeken Yumaklı, şu değerlendirmede bulundu:

 

"Ormancılıkta son 21 yılda atılan adımlara baktığımızda çok önemli bir konu var. Bu sene sonu itibarıyla toprakla buluşturacağımız fidan ve tohum miktarı sayısı 7 milyarı aşacak. Bu da konuya ne kadar önem verdiğimizin göstergesi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), raporunda, Türkiye'nin ağaçlandırmayla ilgili başarısını tescil etti. Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü sırada en çok ve en iyi, en nitelikli ağaçlandırma yapan ülke olarak herkesin kabul ettiği bir duruma, bir sonuca ulaşmış olduk."

 

bakan yumaklı

 

2023 Noktada 5 Milyon 2023 Fidan Toprakla Buluşacak

 

11 Kasım'ın, 2019 yılında Milli Ağaçlandırma Günü ilan edildiğini anımsatan Yumaklı, şunları kaydetti:

 

"2019'da bir saat içinde en fazla fidan dikme rekoruyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş olduk. 2020'de dünyanın en geniş ağaç desenli dikimini gerçekleştirerek yine Rekorlar Kitabı'na girdik. 2023'te daha da heyecanlıyız. Çünkü bu yıl toprakla buluşturacağımız her fidan bizlerin Cumhuriyet'e olan bağlılığının birer göstergesi niteliğinde olacak. Her bir fidan yeşil vatana olan inancımızı temsil edecek. Bu yıl büyük bir coşkuyla 'Geleceğe Nefes, Cumhuriyet'e Nefes' mottosuyla etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz. 81 ilimizde Cumhuriyet Ormanları kuruyoruz. 2023 noktada '5 milyon 2023' fidanı toprakla buluşturacağız. Güçlü Türkiye için her alanda bütün gücümüzle çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Cumhuriyet'imiz ilelebet payidar olsun."

Konuşmaların ardından Bakan Yumaklı, beraberindeki heyet ve etkinliğe katılanlarla tören alanında fidan dikti.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler