Minyatür Bahçeler KÜÇÜK ALANLARDA BÜYÜK HAYALLER

Minyatür Bahçeler  KÜÇÜK ALANLARDA BÜYÜK HAYALLER

 

Bahçe sahibi olmak artık hayal değil. Dilediğiniz yerde, dilediğiniz gibi yeşil bir bahçe sizi bekliyor! Salonunuzda, hatta ofisinizde misafirlerinizi ağırlarken bahçenizle ilgili derin bir sohbete koyulabilirsiniz.

Hayal gibi mi geldi size?

Artık herkesin bir bahçesi olacak. Bu hayal değil!

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞnin yeni projesiyle birlikte kişiye özel bahçeler artık hayal değil.

Ofisinizde iş stresini bahçenizin çimini biçerek atabilirsiniz. Mutfağınızdaki bahçenizin ağacını sulayarak vakit harcayabilirsiniz.

Küçük bir hayalle başlayan Minyatür Bahçeler projesi büyük rağbet görüyor.

Projenin başındaki isim İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞden Sema Güneş Travaç, ilk günkü heyecanını yüzünde gizleyemiyor. Minyatür Bahçeler projesi ile yoğun çalışma temposu ve zamanın çoğunu ofis ve ev gibi kapalı mekanlarda geçirmek zorunda olan, yemyeşil ağaçlar, çimler ve rengarenk çiçeklerle bezeli bir bahçesi olsun isteyen doğaseverler hedefe alınmış.

Hayata dair küçük bir dokunuş ve farkındalık yaratabilmek amacıyla evlerinde ya da ofislerinde herkesin bir bahçesi olsun denilerek başlayan Minyatür Bahçeler projesi büyük ilgi görüyor.

 

KİMSE BAHÇEM YOK DEMESİN

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Pazarlama Satış Müdürü Sema Güneş Travaç, projenin detaylarını anlattı. Mini Bahçeler projesi başladığından bu yana birkaç aylık bir zaman dilimi geçmiş olmasına rağmen mini bahçeler Bahçe Marketlerde popüler oldu. Birbirinden güzel ve özgün tasarımların çalışıldığı, herkesin hayalinin küçük bir modeli olan, başarılı çalışmalar ortaya çıkıyor. Bahçe Markete gelen vatandaşlar tecrübeli ekipten destek alarak, seçtikleri bitki ve aksesuarlarla tam da hayallerindeki gibi kendilerine ait ve özel tasarım bir Minyatür Bahçeye sahip oluyor.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak bugüne kadar müşterilerine en iyi bitkiyi temin ettiklerini anlatan İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Pazarlama Satış Müdürü Sema Güneş Travaç, artık isteyen müşterilere doğrudan bahçe verdiklerini söylüyor. Travaç, şunları aktardı: "Şimdiye kadar bahçesi olanlara bitki temin ediyorduk. Şimdi bitki vermiyor, bahçe veriyoruz. Masanız mı var, bahçeniz olabilir. Kimse bahçem yok, demesin. Banyonuzda çamaşır makinenizin üstü boş mu, orası bahçeniz olabilir. Saksıya bir bitki dikip onu mutfağın bir köşesinde büyütmek gibi değildir. Bitkinizin yanına köprünüzü koyun; evinizi koyun, bahçıvanınızı dizin, kaktüslerinizi yerleştirin. Kısacası bir bahçede olması gereken her şeyi küçücük bir 5 - 10 cmlik alanlara sığdırıyoruz."

 

HERKESİN BAHÇESİ

 

Hedef kitleniz kimler?

Herkes hayalindeki bahçesini kendisi oluştursun istedik. Hedefimiz bu; 7den 77ye herkes bu minyatür bahçelerle uğraşsın. Yeşili sevdirmek öncelikli amacımız. Günümüzde çocuklar eve kapanıp bilgisayardan online çiftlik oyunları oynuyor. Biz istiyoruz ki, çocuklar kendi çiftliklerini yapsınlar. Çocuk kendi bahçesini oluştursun; annesinin eski tenceresini alsın, sokaktan çakıl taşlarını toplasın. Ağaçların dibinden kopardığı yosunları o taşların üstüne dizsin. Üzerine de birkaç tane çim diksin. Çocuğun ‘benim diyebileceği bir bahçesi olsun. Oyuncak mangalını koysun. Küçük hayvan figürleriyle oynasın. Canlı çiftlik yapsın!

Biz özellikle çocukları ve gençleri önemsiyoruz. İstiyoruz ki, gençler arasında senin bahçen mi, benim bahçem mi daha güzel yarışı oluşsun. Kendi aralarında bunlar konuşulsun. Online hobileri olmasın, gerçek hobileri olsun. Toprağa dokunsunlar, elleri toprağa değesin.

 

Minyatür Bahçenin fiyatı nedir?

Bahçe Markette bulunan Minyatür Bahçeler 20 liradan başlıyor. Bin liraya kadar Minyatür Bahçe çeşitlerimiz var. Ayrıca amatörler için minyatür bahçe mobilyaları ve figürleri temin ediyoruz. Bahçenizi kendiniz evinizde de yapabilir sadece minyatür figürleri satın alabilirsiniz.

KİTAPLAR TÜRKÇEYE ÇEVRİLİYOR

 

Hediyelik olarak da kullanılıyor mu?

Evet. Kişiye özel tasarımlar büyük rağbet görüyor. Bu uygulama çok beğenildi. Hiç bahçeyle ilgilenmemiş, hiçbir ilgisi olmayan kişiler şu anda bahçe heyecanı yaşıyorlar. Bu çok önemli bir şey... Şimdiye kadar ben de bir sardunya alayım, balkonumda yetiştireyim diye mutlu olanlar şimdilerde hakikatten bahçe yapabilirmişim, demeye başladı.

 

Minyatür Bahçelerle ilgili altyapı çalışmanız ne durumda?

Bu çok yeni bir iş. Ağustos ayında başladık. Türkiyede alt yapı çalışması yok. Dünyada da çok az. Olanlar da hazır saksılarda yapıyorlar. Biz ise evdeki sehpaya, ofisteki mobilyalara uygun tasarımlar geliştiriyoruz.

Şu anda dünyada Minyatür Bahçeler üzerine yazılmış iki kitap bulunuyor, biz bunların telif hakkını satın aldık. Türkçeye çeviriyoruz. Çok yakında okuyucuya ulaştıracağız.

OTELLERDEN BÜYÜK SİPARİŞLER VAR

 

İlgi nasıl?

Şu anda çok yoğun bir ilgi var. Gelen müşteriler saksılı bitki alıyor ama bu saksı bitkisini ekstradan nasıl bir bahçeye dönüştürebilirim, diye soruyorlar. İnsanlar artık farklı bir bakış açısı elde etmeye başladı.

Hediyelik olarak çok tercih ediliyor. Butik otellerden, şirketlerden siparişler alıyoruz. Minyatür Bahçelerin tamamını biz burada üretiyoruz. Hiçbir seri üretimimiz olmadığı için, her bir bahçe özel bir değer katıyor. Bahçelerin tamamı özel tasarım.

 

Yeni projeleriniz nelerdir?

En yeni projemiz Ofis Bahçeleri. Minyatür Bahçeleri bir tık öteye taşıyarak, şimdi Ofis Bahçeleri de yapıyoruz. Boydan boya duvarların, büyük plaza camlarından bunalan çalışanların ofislerine bahçe veriyoruz.

Örneğin ofis duvarlarını projelendiriyoruz. Hayalinizdeki bahçeyi ofis ortamında oluşturuyoruz. Bunun dışında ofise uygun bir şekilde Ofis Bahçesi oluşturuyoruz. Ofis Bahçelerinde her şey mevcut; deresi, köprüsü, mangalı... Bir kır, bir bahçe huzurunu ofislere taşıyoruz.

Bu Minyatür Bahçeleri ev ve ofis gibi kapalı mekanlarla birlikte dış mekanlara da uygulayabiliyoruz. Apartman girişinde, merdiven altlarındaki 1 metrelik veya 5 metrekarelik alanlara da Minyatür Bahçeler koyabiliyoruz. Temaları farklı farklı bahçeler yapıyoruz. Mini meyve bahçeleri oluşturabiliyoruz mesela...

Bunun dışında Türkiyede olmayan bir şey yaptık; mini bahçeler için özel mini mobilyalar, mini figürler ürettirdik. Minyatür Bahçeler için gerekli bütün malzemeler Bahçe Marketlerde yerini aldı.

 

 

Hazır bahçeler yerine kendi bahçemizi de oluşturabiliyor muyuz?

Tabiî ki. Böyle bir çalışmamız var. Sizler için Bahçe Marketlerde atölyelerimizi hazırladık. Bahçe Markete gelip atölyede kendi isteğiniz üzerine Minyatür Bahçenizi oluşturabilirsiniz. Bunun için gerekli olan bütün bitki ve malzemeler Bahçe Markette mevcut. Ayrıca istenirse atölyelerimizde uzman arkadaşlarımız size her konuda yardımcı olabiliyor.

Biz diyoruz ki, aileler çocuklarıyla birlikte gelsinler atölyelerimizde hem çocuklarıyla hoş vakit geçirsinler hem de kendi Minyatür Bahçelerini yapıp gitsinler. Bahçelerini alıp ofislerine götürsünler, evlerine götürsünler.

 

By new project of Istanbul Agac ve Peyzaj Co. personal gardens arent a dream. Miniature gardens attract attention with special designs and private structure for each person.  Sales and Marketing Manager Mrs Sema Gunes Travac said that "till now we sale plants to garden owners, but now we dont offer plants we sale them gardens."

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler