MUŞ KÜLTÜR PARK PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Muş Belediyesi tarafından Yeşilyurt Mahallesi Fidanlık mevkiinde yapılması planlanan Muş Kültür Park Projesi ile ilgili çalışmalar başladı.

MUŞ KÜLTÜR PARK PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Muşun çehresini değiştirecek yeşil alanlara kavuşmasını sağlamak için bugüne kadar birçok park ve mesire alanını vatandaşların hizmete sunmanın haklı gururunu yaşayan Muş Belediyesi, dev bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Fidanlık mevkii içerisinde yer alan 56 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Muş Kültür Parkı şehrin en büyük ikinci parkı olma özelliğini taşıyor.
    Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan arsanın tahsis işlemlerinin ardından harekete geçen Muş Belediyesi tarafından kültür parkı için gerekli çalışmalara başlandı. Yıldız Teknik Üniversitesinden emekli Peyzaj Mimarı Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı tarafından hazırlanacak olan projenin kısa sürede tamamlanarak uygulama çalışmalarının start verilmesi hedefleniyor.
    Prof. Dr. Yıldızcı, Kültür Parkı projesi ile ilgili Belediye Başkanı Feyat Asyaya bilgi verdi. Başkan Asyanın makamında gerçekleştirilen toplantıda Muş Belediyesi teknik ekipleri de hazır bulundu. Başkan Asya, proje hakkında fikirlerini söylerken, vatandaşların beklentilerini karşılayacak bir projeyi hayata geçirmeleri gerektiğini ifade etti.
    Muşun görsel kalitesini arttırmak, insanların sosyal ve kültürel aktivitelerini yapabilecekleri alanlar oluşturmak için çalıştıklarını kaydeden Başkan Asya, bu proje ile ihtiyaç duyulan bir cazibe merkezini hayata geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.
    Kültür Parkı projesi ile ilgili teknik bilgileri paylaşan Başkan Feyat Asya, "Fidanlık mevkiinde bulunan mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan arsanın tahsis işlemlerinin tamamlanması ile projemize başladık. 56 bin metrekare alan üzerine kurmayı planladığımız parkımızın hem yazın hem kışın kullanılabilecek şekilde tasarlıyoruz. Çocuklarımız için çocuk oyun alanları, yetişkinlerimiz için fitness ve spor alanları, ailelerimiz için güzel vakit geçirebilecekleri yeşil alanlar kuruyoruz. Proje içerisinde 5 bin metrekare alan üzerine biyolojik gölet kurulacak. Yazın çeşitli etkinliklerde kullanılacak göleti, kışın buz pateni olarak kullanılabilecek. Engellilerin de faydalanabileceği şekilde tasarlanan parkta 47 çeşit bitki çeşidi kullanılacak. 200 metre uzunluğunda 278 metre genişliğinde bir alana kurulacak olan Kültür Parkında çocuk oyun alanları, açık ve kapalı oturma alanları, amfi ve yapay göletler ile mükemmel bir doğal alan oluşturuyoruz. Proje hazırlama süresini başlattık. 70 gün devam edecek olan hazırlık sürecinin ardından uygulama çalışmalarına start vereceğiz" dedi.
    Muşun yeşil alan kapasitesini her geçen gün arttıracaklarını belirten Başkan Asya, "Yeşil alan sorununun had safhada olduğu ilimizde kalıcı çözümler üretmek için sürekli yeni bir arayış içine giriyoruz. Mahallelerdeki boş alanları değerlendirerek sakinlerin hizmetine sunuyoruz. Bu tür büyük projelerle de vatandaşlarımızın genelinin istifade edebileceği alanlar oluşturuyoruz. Halkımızın rahatı ve huzuru için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.    


Paylaş: 

Diğer Haberler