Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi Fuarı 18. Kez Sevenleri ile Buluştu

Bu yıl 18. kez kapılarını doğa severlere açan Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi fuarı ilgiyle karşılandı.

Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi Fuarı 18. Kez Sevenleri ile Buluştu

 

Ödemiş Sergisis'nin açılış törenine Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, onur konuğu Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, İzmir Köy-Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, siyasi parti ve kooperatiflerin temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

 

Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ardıcak, açılış konuşmasında "Dünya iklim krizi ile mücadele etmektedir. İklim krizinde doğal afetler, depremler, yangınlar, hava kirliliği ve susuzluk kapımızdadır. Bunların çözümü hiç şüphesiz ağaçlandırmadır. Çünkü ağaçlar fotosentez yöntemiyle kirli havayı emerek temiz hava salgılamaktadırlar. İnsanoğlu ve canlıların bizden sonraki gelecek nesillerin yaşaması için bu oldukça önemlidir. Bunun için el birliğiyle hep beraber ülkemizi yeşillendirmek amacıyla çaba sarf edelim" ifadelerine yer vererek çağımızın felaketi iklim krizine dikkat çekti.

 

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan da konuşmasının başında "2022 yılı verilerine baktığımız zaman Türkiye'de ihracat rakamları artmış, ithalatı azalmış bir sektörü temsil ediyoruz. 2022 yılında 130 milyon dolarlık bir ihracatımız var iken 50 milyon dolarlık bir ithalat yaptık. Bu durum ekonomimize 80 milyon dolarlık artı bir dış ticaret geliri kazandırdı. Biz 2018'e kadar ithalatta yoğun bir sektörken 2018'den sonra Ödemiş, İzmir, Sakarya, Yalova gibi bölgelerimizde üretilen ürünlerin kalitesinin dünya pazarında talep görmesi bizleri ihracatçı bir sektör haline getirdi" ifadelerine yer verirken konuşmasına son verirken süs bitkilerine uygulanan KDV oranının düşürülmesi talebini yineledi.

 

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş Fuar vesilesi ile Cumhuriyetimizin 100. Yılını şu cümleler ile kutladı; "Bugün burada Türkiye'den dünyaya en güzel renkleri ile çiçekleri ile selamlar gönderen Ödemiş Süs Bitkileri Sergisi'ni kutluyoruz. Burada asıl kutlanması gereken 100. kez mutlu olduğumuz 100. kez gururunu duyduğumuz Cumhuriyetimizin 100. yılıdır. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bugünleri bize armağan eden dava insanlarını yürekten selamlıyor, ruhları şad olsun diyorum"

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu: "Bir fuar tam 18 yıldır üretici ile tüketiciyi buluşturup bir ticari değer yaratabiliyorsa bu büyük bir başarıdır. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekir" dedi.

 

Serginin onur konuğu Melek Mızrak Subaşı da açılış konuşmasında yer aldı. Subaşı; "Bugün burada Ödemiş'in doğal güzelliklerini, tarımsal zenginliklerini kutlamak adına bir araya geldik. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi Fuarı'nın 18. Yılında onur konuğu olarak davet edilmenin benim için bir gurur olduğunu belirtmek isterim. Bu etkinlik Ödemiş'in tarımsal potansiyelini ve bitki çeşitliliğini sergileyen önemli bir platform. Bu etkinliği düzenlemek için emek harcayan Mehmet Eriş'e ve Muammer Ardıç'a teşekkür etmek istiyorum. Gelecekte de Ödemiş'in tarımsal ve doğal zenginliklerini daha ileri taşımak için birlikte çalışacağımıza inanıyorum. Bu vesile ile çok yakın zamanda kardeş belediye protokolünü imzalayacağımızı da buradan duyurmak isterim. Hep birlikte bu güzel şehrin değerlerini koruyacak büyütecek ve gelecek nesillere aktaracağız" dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler