ÖDEMİŞ SÜSBİRDE BAŞKAN HÜSEYİN CABBAR OLDU

ÖDEMİŞ SÜSBİRDE BAŞKAN HÜSEYİN CABBAR OLDU

Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliğinin (Süs-Bir) önceki akşam yapılan kongresinde Hüseyin Cabbar mevcut başkan Selahattin Bağlıyı geride bırakarak başkanlığa seçildi. Üç adayın yarıştığı kongrede geçerli 93 oyun 51ini Hüseyin Cabbar, 27sini Nazmi Yiğenli, 15ini Selahattin Bağlı aldı.

Otogar üzerindeki nikah salonunda yapılan kongreye Ödemiş Kaymakamı Abdullah Dölek, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Ödemiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, Ödemiş Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turgut Usluca ve süs bitkileri üreticileri katıldı.

Divan kurulu seçimi için iki liste oylanırken, 56 oyla Selahattin Altun divan kurulu başkanlığına seçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının sonrasında ilk konuşmacı Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Altıntaş oldu. Altıntaş, süs bitkileri üretimi ve sütün Ödemişin iki lokomotif sektörü haline geldiğini vurgulayarak, "Torbalıdan Kiraza kadar olan bölgede gelecek 10 yıl içerisinde yolun her iki yanında süs bitkileri üreticilerini göreceğiz. Bu bölgeye mutlaka bir organize süs bitkileri bölgesi kazandırılacaktır" dedi.

"EN BÜYÜK HAYALİM ÖDEMİŞTEN SÜS BİTKİLERİ İHRACATI"

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin de Ulus Meydanını süs bitkileri üreticileri için açık hava sergi alanı olarak tahsis edebileceklerini belirterek, en büyük hayalinin Ödemiş Süs-Birin ilk ihracatında kamyonun önünde davul-zurna eşliğinde zeybek oynamak olduğunu söyledi.

Ödemiş Süs-Birin birlik çatısı altında mutlaka ihracat yapması gerektiğini söyleyen Keskin, yurt içindeki belediyelerle yapılacak işlerde Ödemiş Belediyesinin pazarlama potansiyelini ve ilişkilerini Ödemiş Süs-Birin kullanımına sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Ödemiş Kaymakamı Abdullah Dölek ise "Ödemişte düzenlemiş olduğumuz süs bitkileri sergisine artık Antalyadan, Yalovadan katılımlar oluyor. Bu bilhassa mutluluk verici. Bölgemizi geleceğe hazırlayacak önemli projelerden biri olan duble yolda sıra bölgemize geldi. Demircili-Yeniköy civarından genişletme çalışmaları başlayacak. Duble yol ile ulaşımın kolaylaşacağı düşünülürse bu durum süs bitkileri sektörüne de olumlu yansıyacaktır. Bugünkü genel kurulda aday olan tüm isimlere başarılar diliyorum" dedi.

BİRLİĞİN 2014 BÜTÇESİ 138 BİN LİRA

Daha sonra faaliyet raporunu okuyan Ödemiş Süs-Bir Başkanı Selahattin Bağlı da "2013 yılında birliğimiz 4 bin lira kârla yeni yıla kasasında parayla girdi. 112 bin lira gelir elde edilirken, 108 bin lira civarında giderimiz oldu" dedi. Bağlı, birliğin 2013 yılı faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdikten sonra faaliyet raporu oybirliği ile kabul edildi. Yönetim ve denetim kurulları da oybirliği ile ibra edildi.

Birliği 2014 yılı bütçesi 138 bin lira olarak belirlendi. Birliğin kasasında 947 lira, banka hesabında da 28 bin 505 lira olduğu açıklandı. Birliğin üye kayıt bedeli 500 lira olarak belirlenirken, aidatın 25 TL olarak devamına oybirliği ile karar verildi.

Daha sonra kongrede aday olan üreticiler konuşmalarını yaptı. Adaylardan Nazmi Yiğenli yaptığı konuşmada, "Üç büyükşehirde iş yapabilmemiz için üye sayımızı artırmamız gerekiyor. En az 300 üyeye sahip olmak için çalışacağız. Birliğe arazi ve idari bina yapımı konusunda da çalışma yapacağım ve seçilirsem kesinlikle ticaret yapmayacağım" dedi.

CABBARDAN ORTAK AKIL VURGUSU

Daha önce Ödemiş Park ve Bahçe Bitkileri Üreticileri Derneğinde de başkanlık görevinde bulunan Hüseyin Cabbar da şunları söyledi: "Benim hiçbir vaadim yok. Ben ortak aklı hakim kılmanın sözünü veriyorum. Her türlü kararı birlik içerisinde, herkesle görüşerek alacağız. Sergimizi bugüne getirdikleri için tüm başkanlara teşekkür ediyoruz. Ancak sergimiz bu çizgide devam edemez. Çıtanın yükselmesi gerekiyor"

"ÖDEMİŞ SÜS-BİR İSMİNİN 10 YILLIĞINA PATENTİNİ ALDIK"

Ödemiş Süs-Birde 2010 yılı Eylül ayından bu yana görev yapan Başkan Selahattin Bağlı da "Üç yıl içerisinde Süs-Bire tıpkı Bayındır ve Bademli kooperatiflerinin sahip olduğu gibi bir idari bina ve devamlı sergi alanı kazandırmanın sözünü veriyorum. Yalova ve Sakaryadaki gibi bir organize bölgenin takipçisiyiz. Bu konuyu TBMMye kadar taşıdık, bundan sonra da takipçisi olacağız" dedi.

Bağlı ayrıca Türkiyedeki diğer üretici birliklerinin kullanmamaları için Ödemiş Süs-Bir isminin patentini 10 yıllığına aldıklarını açıkladı.

96 ÜRETİCİ OY KULLANDI

Daha sonra oy verme işlemine geçildi. Toplam 96 üretici oy kullanırken, 3 oy geçersiz sayıldı. Geçerli 93 oyun 51ini Hüseyin Cabbar, 27sini Nazmi Yiğenli, 15ini de kongreye başkan olarak giren Selahattin Bağlı aldı. Birliğin yeni başkanı Hüseyin Cabbarı ilk kutlayan da 3 yıl boyunca başkanlık görevinde bulunan Selahattin Bağlı oldu.

 

Cabbarın yönetim kurulu İsmet Candan, Abdullah Ketenoğlu, Barış Bakıcı, Dinçer Sansar, Muammer Ardıcak ve Abdullah Yıldırımdan oluşuyor. Denetim kurulunda ise Nurettin Pezük, Necdet Bağlan ve Özcan Kocayörük görev alacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler