Okul Bahçeleri Riskli

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Engin Aktaş; okul bahçelerinde yapılan peyzaj çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Okul Bahçeleri Riskli

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Engin Aktaş; okul bahçelerinde yapılan peyzaj çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye genelinde birçok okul bahçesinde beton ve asfalt kullanıldığını ve bu durumun çocuklar için risk oluşturduğunu belirtti.

"Trabzon’da ve Türkiye’nin birçok yerinde okul bahçelerinde asfalt, beton gibi malzemelerin kullanılması çocuklar için risk oluşturuyor. Öğrenciler okulda geçirdikleri sürenin üçte birini bahçede geçiriyor bu sebeple okul bahçelerinin peyzaj uygulamaları çok önemli. Çocukların rahatça vakit geçirebilecekleri yeşil alanlara ihtiyacımız var. Asfalt zemin uygulanan alanlarda, çocuklar güvenli şekilde oyun oynamıyor, etkinliklerini gerçekleştiremiyor bu uygulamalar doğru uygulamalar değildir. Tören alanlarında sert zemin kullanılabilir bahçenin kalan kısımlarında yeşil alanlar olmalı. Yeşil alanlar öğrenciler için bir ihtiyaç, bu açıdan öğrencilerin ihtiyacına yönelik uygulamalar yapılmasını umuyorum."


Paylaş: 

Diğer Haberler