Organik, Yerli, Ucuz: Cann Gübre

Erzurum Büyükşehir Belediyesi iştiraki ÇETAŞ A.Ş tarafından üretilen ‘Cann Gübre’ lansmanı 27 Mart Çarşamba günü İbrahim Erkal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Organik, Yerli, Ucuz: Cann Gübre

Toplantıda konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yerli üretime vurgu yaparak, uluslararası standartlarda gübre üretmenin milli katkılarına dikkat çekti.

 

İthalatçı ülke konumunda olduğumuz gübre alanında büyük bir adım atıldı. Erzurum'da üretilen yerli gübre ile dışa bağımlılığı azaltarak tarımsal girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve çiftçinin desteklenmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda hayata geçirilen ‘Cann Gübre'nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ÇETAŞ A.Ş tarafından hayata geçirilen proje çiftçiye umut oldu.

 

Toplantıda konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Dünyanın beslenmesi topraklardaki humus tabakasına bağlıdır ve bu tabaka günümüzde git gide yok edilmektedir. Tarımın önemli bir rol oynadığı ülkemizde kimyasal ürün kullanımları ile toprak kalitesi her geçen gün biraz daha düşmektedir. Kimyasal kullanımı ile kalkerleşen ve betonlaşan toprağı sürmek de normale göre çok daha fazla güç ister duruma gelmiştir. Bu sebeple toprağın işlenmesinde daha fazla yakıt kullanılmaktadır" dedi.

 

Toprak için Faydalı

 

Organik bileşenlerin zenginleştirici yönüne dikkat çeken Başkan Sekmen, "Organik Cann gübresi, zengin mineral içerikleri ile toprağı humuslu bir hale getirmektedir. Toprağı yumuşatarak bitkileri stresten kurtarır. Hava alabilen toprakta yetişen bitkiler oksijenle daha çok temas eder ve kökleri derinlere doğru uzar. Bu sayede bitkilerin sağlıklı olmasını sağlayan tüm vitamin ve mineraller topraktan alınmış olur" dedi.

 

Verimli ve Ekonomik

 

Başkan Sekmen konuşmasında; "Hollanda tarım ülkesi olması dolayısıyla bu kirletilmiş toprakları nereye taşıyayım diye bir çalışmanın içerisinde. Hamdolsun bu gübre toprağa zarar vermeyecek, insana zarar vermeyecek daha verimli ve daha ucuz. Hatta daha da ucuza mal edebilmenin gayreti içerisinde olduğumuzu da belirtmek isterim. Emeği geçen arkadaşlarıma huzurlarınıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

Yüksek Teknoloji ile Üretiliyor

 

Gübrenin faaliyet alanından bahseden Başkan Sekmen, "Pestisit kalıntılarını tam 72 saat içerisinde çözebiliyoruz ve toprağın içerisindeki organik madde miktarını tam 24 saat içerisinde iki katına çıkarabilecek bir formül var burada şu anda. Çok yüksek teknoloji ürünlerden bahsediyorum. Hepimize inşallah hayırlı uğurlu olur"  diyerek projede emeği geçen herkesi sahneye davet etti. Fotoğraf çekiminin ardından Yakutiye Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım, Başkan Sekmen'e teşekkür plaketi takdim etti.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler