Orman Genel Müdürlüğü, Fidan Üretimine Hız Kesmeden Devam Ediyor

Orman fidanlıklarında fidan üretimine hız kesmeden devam ediliyor. Üretilen fidanın türüne bağlı olarak pek çok tekniği uyguluyoruz. Geleceğe nefes olacak kaliteli fidanlar üretmek amacıyla sürekli AR – GE çalışması yürütülmekte.

Orman Genel Müdürlüğü, Fidan Üretimine Hız Kesmeden Devam Ediyor

 

Fidan üretiminde kullanılan tekniklerden biri olan çelikle üretim tekniği, her yıl milyonlarca fidanın üretildiği bir yöntem olarak öne çıkıyor. Bu teknik sayesinde kısa zamanda ana bitkinin birebir özelliklerini taşıyan daha sağlıklı fidanlar üretiyoruz. Çelikle üretimde küçük parçalar ile dar bir alanda çok sayıda yeni fidan elde edilebildiği gibi, aşılamaya gerek duyulmamaktadır.

 

Çelikle üretim tekniğinde uygulanan bir diğer yenilik ise köklendirme ortamı olarak paper pot kullanılmasıdır. Dış yüzeyi biyolojik olarak parçalanabilen nano tekstil ürünü ile kaplı olan kaplar, su tutma kapasitelerinin yüksek olması ve iyi havalandırma koşulları ile daha sağlıklı köklendirmeye olanak sağlamaktadır. Daha az sulama gerektiren kaplar, daha az insan gücüne ihtiyaç duyulmasını sağlayarak fidan yetiştirme maliyetini %70 - 80 oranında azaltmaktadır.

 

Paper potların bir diğer avantajı ise doğada tamamen çözülebilen materyalden oluşması ve ekolojik olarak herhangi bir kirliliğe yol açmamasıdır.

 

Orman fidanlıklarında yılda ortalama 4 milyon 350 bin çelikle fidan üretimi gerçekleştirilmektedir. Üretilen fidanların daha az maliyetle, daha kısa zamanda ve çevreye en az zararla üretilebilmesi için AR - GE çalışmaları yürütülmekte ve yeni teknikler kullanılmaktadır.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler