Orman Yangınları Çalıştayı Yapıldı

13 Ekim 2021 Çarşamba günü Ankara Kızılcahamam’da başlayan "İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı" 15 Ekim 2021 Cuma günü sona erdi.

Orman Yangınları Çalıştayı Yapıldı

13 Ekim 2021 Çarşamba günü Ankara Kızılcahamam’da başlayan "İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı" 15 Ekim 2021 Cuma günü sona erdi. 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'in açılış konuşmaları ile başlayan çalıştay için belirlenen 9 ayrı çalışma grubunda, yangın öncesi eğitim ve önleyici faaliyetler, yangına dayanıklı ormanların planlanması, mevcut ormanlar ve korunan alanların dayanıklı hale getirilmesi ve bakımı, yangın süresince orman yangını yönetim organizasyonu, akut durumlarda insanlar, diğer canlılar, korunan alanlar, meskun mahal ve sanayi tesislerinin korunması, yangın sonrasında yanan alanların yeniden orman haline getirilmesi, yangınlarda iletişim ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, teknolojik gelişmeler ve inovatif yaklaşımlar ile Akdeniz Ülkeleri Yangın Birliğinin kurulması konu başlıkları detaylı bir şekilde ele alındı.

Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen "Küresel Isınma ve İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı"nda Orman Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimleri ve yöneticileri, ODTÜ, Gazi, Bilkent, İstanbul, Artvin, Kastamonu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversiteden katılan çok sayıda akademisyen görüşlerini aktardı. Çalıştayda ayrıca ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, farklı kurumlar ve yerel yönetimler yer aldı.

Çalıştayın son gününde raporun okunması, karara bağlanması ve çalıştay sonuç bildirgesinin açıklanmasının ardından Tarım ve Orman Bakan Yardımcı Fatih Metin ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'in yapmış oldukları kapanış konuşmaları ile program sona erdi.


Paylaş: 

Diğer Haberler