OSMANİYEDE BAL ORMANI KURULDU

Osmaniye ve bölgesinin ilk bal ormanı Düziçi ilçesi Gökçayır köyünde kuruldu. Bal ormanı fidan dikim törenine Osmaniye Valisi Dr. Mehmet Oduncu, Osmaniye Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Suat Önal, kurum müdürleri, parti temsilcileri ve Gökçayır...

OSMANİYEDE BAL ORMANI KURULDU

Osmaniye ve bölgesinin ilk bal ormanı Düziçi ilçesi Gökçayır köyünde kuruldu. Bal ormanı fidan dikim törenine Osmaniye Valisi Dr. Mehmet Oduncu, Osmaniye Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Suat Önal, kurum müdürleri, parti temsilcileri ve Gökçayır köyü sakinleri katıldı.

212 hektar büyüklüğündeki bal ormanına bugüne kadar 41 bin 125 adet fidan dikilerek, bin 20 kg kekik, kır nanesi, arı otu tohumu atıldı. Osmaniye Valisi Dr. Mehmet Oduncu bal ormanının kente ve ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, "Bizim devlet olarak, vatandaşlarımıza karşı yerine getirmek zorunda olduğumuz vazifelerimiz var. Bunlar yapılıyor ve yapılacak. Gurur ve iftiharla görüyorum ki, 20-25 sene önce hayal ettiğimiz şeyler bugün birer birer gerçekleştiriliyor. Daha yapılacak şeyler yok mu? Elbette var. Bunları hep birlikte yapacağız. Biz üzerimize düşeni yapacağız, ama sizlerle el ele vererek yapacağız." dedi. 

Son yıllarda yaşanan zihniyet değişimiyle vatandaşa gelir getirici imkânlar sunulduğunu, kredi, karşılıksız destek, Avrupa Birliği Projeleri, Kalkınma Ajansı yoluyla sağlanan imkânlar gibi devletin sağladığı pek çok imkân olduğunu, ama vatandaşların çoğunun bunlardan haberdar olmadığını belirten Vali Oduncu, şunları söyledi: "Vatandaşlarımız bu imkânlardan haberdar olmadığı için bunlardan istifade edemiyor. Devletimiz vatandaşımıza daha iyi hizmet götürme imkânı sağlamış ve bizler, yöneticiler olarak, bunu vatandaşlarımıza duyuramamışsak burada sorumlu biziz. Bu kopukluğu ortadan kaldırmak için proje ekibi kuruyoruz. Bu ekip ilçe ilçe, köy köy dolaşarak ilgili kişilere bu imkânları anlatacaklar ve böylece vatandaşlarımızın bu imkânlardan daha fazla faydalanmalarını sağlayacağız." 

Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal ise "Bal ormanları, özellikle kırsal kesimdeki gelir kaynaklarını farklılaştırarak bu bölgede yaşayan vatandaşlarımıza bir fırsat sunmaktadır. Düzenli bir arıcılık çerçevesinde bu insanlarımızın ekonomik girdilerine ilaveler sağlamaktadır. Bugün kurulan bal ormanı, ihtiva ettiği çeşitli ağaçlar ve bitkilerle, inşallah doğal ortamda arıcılarımızın çok güzel bal üretmelerine imkân verecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer de bal ormanlarının arıcılık yapan vatandaşların ayağına hizmet götüren projeler olduğunu ifade ederek, "Bu yıl, Adana Orman Bölge Müdürlüğü olarak 15 adet bal ormanı yapacağız. Bunun ilkini bugün burada kuruyoruz. Bu yıl ayrıca ciddi bir oranda kovan desteği verdik. Kovan desteğini, bal ormanı kurduğumuz yerlerde de sağlamayı planlıyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Dr. Mehmet Oduncu, bal ormanına bereketli olsun diyerek arı otu, kekik ve kır nanesi tohumu ekti. Vali Oduncu ve beraberindekiler defne fidanlarını da dikti. Fidan dikim töreninin ardından bal ormanının bir kaç km ilerisinde bulunan ormana kuş yuvaları asıldı. 300 tanesi Düziçi ilçesinde olmak üzere il genelinde bin kuş yuvasının ormanlara asılacağı projenin ilk yuvaları Vali Dr. Mehmet Oduncu ve Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal tarafından yerin konuldu.    


Paylaş: 

Diğer Haberler