Peyzaj Düzenlemelerinde Suyun Akılcı Kullanımı Önemli

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte artan peyzaj düzenlemelerinde suyun akılcı kullanımına dikkat çekti.

Peyzaj Düzenlemelerinde Suyun Akılcı Kullanımı Önemli

 

Bakan Yumaklı, sadece çim yerine kuraklığa dayanıklı bitkilerin tercih edilmesiyle yüzde 80'lere varan su verimliliği sağlanabileceğini belirtti.

 

Akdeniz havzası ülkelerinden biri olan Türkiye'de iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin giderek daha belirgin hissedildiğini vurgulayan Bakan Yumaklı, uluslararası göstergelere göre Türkiye'nin su stresi yaşayan ülkeler arasında olduğunu ifade etti.

 

Bakanlık olarak suyun verimli kullanılması ve israfının önlenmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Bakan Yumaklı, şu bilgileri aktardı:

 

"31 Ocak 2023 tarihinde Sayın Emine Erdoğan'ın himayelerinde ve Bakanlık koordinasyonunda başlatılan 'Su Verimliliği Seferberliği' ile kaynaklarımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve verimli kullanımı için ülke ölçeğinde büyük bir dönüşüm hayata geçirildi. Seferberlik kapsamında, değişen iklime uyum sağlanması, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir yönetiminin gerçekleştirilmesi hedeflenerek hazırlanan Değişen İklime Uyum Çerçevesinde Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2023-2033) Sayın Cumhurbaşkanımızın genelgesiyle yürürlüğe girmişti.

 

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kurakçıl Peyzaj Uygulamaları Rehber Dokümanı internet sitesinde yayımlandı. Ayrıca rehber, 81 ilimizin valilikleri ve belediye başkanlıkları ile tüm bakanlıklarımız ve Türkiye Otelciler Birliği ile paylaşıldı. Kurakçıl peyzaj, suyun akılcı kullanılması anlamına gelir ve bu bağlamda, tüm paydaşların rehberde dikkat çekilen hususları göz önünde bulundurarak gerekli hassasiyeti göstereceklerini ümit ediyoruz."

 

Doğaya Uyumlu ve Sürdürülebilir Peyzaj Alanları Önem Arz Ediyor

 

Bakan Yumaklı, peyzaj alanlarında suyun verimli kullanımının sağlanması için doğaya uyumlu ve sürdürülebilir peyzaj alanları oluşturulmasının önemine değindi. Çim alan kullanımının suya çok fazla ihtiyaç duyduğunu belirten Bakan Yumaklı, kurakçıl peyzaja geçişle su verimliliğinin artabileceğini ifade etti.

 

Bahar aylarında yapılan peyzaj düzenlemelerinde suyun verimli kullanımı için uyulması gereken kuralları aktaran Bakan Yumaklı, suyun etkili kullanımı için malçlama, verimli sulama sistemleri tercihi, alternatif su kaynaklarının kullanımı gibi hususlara dikkat çekti. Kurakçıl peyzajın, su kaynaklarının korunup geliştirilmesi için büyük önem taşıdığını vurgulayan Bakan Yumaklı, bu alanlarda yapılacak uygulamaların su verimliliğine katkı sağlayacağını belirtti.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler