PEYZAJ MASTER PLANI İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

20 yılın planlanmasının yapıldığı ve Mersin’de gerçekleşecek peyzaj çalışmaları konusunda yol gösterici bir proje değerinde olan Peyzaj Master Planı için harekete geçildi.

PEYZAJ MASTER PLANI İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

20 yılın planlanmasının yapıldığı ve Mersin’de gerçekleşecek peyzaj çalışmaları konusunda yol gösterici bir proje değerinde olan Peyzaj Master Planı için harekete geçildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, çalışmaların ilk etapta nüfusun yoğun olduğu 4 merkez ilçe ile Tarsus, Erdemli ve Çamlıyayla'da başlamasını isteyerek  Peyzaj Master Planı’nın hemen uygulamaya koyulması gerektiğini belirtti.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de yaygın olarak gerçekleştirilmeyen ve Mersin için bir ilk olacak Peyzaj Master Planı için çalışmalara başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in Master Plan hazırlanmasına yönelik çalışmaların bir an önce yapılması talimatı üzerine Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, ilgili tüm odaları bir araya getirerek  harekete geçti. Peyzaj Mimarları Odası Mersin ve Adana temsilcileri, ziraat mühendisleri, mimarlar, şehir plancıları ve Mersin Üniversitesi'nden akademisyenler, Başkan Seçer'i makamında ziyaret etti. Gerçekleşmiş olan görüşmede Mersin'de iklim değişikliğine uygun, ekolojik sistemleri gözeten, bilimsel açıdan irdelenecek bir Peyzaj Master Planı'nın hayata geçirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Daha İyi Bir Kent
Başkan Seçer, peyzajın bir kent için çok önemli olduğunu belirterek “Şehrin peyzajını, öncelikli konular arasında en üste koyuyorum. Bir şehrin estetiği direkt vatandaşa dokunur. Her uygar insan düzenli, yeşilin daha hakim olduğu, görselliğin ve estetiğin daha güzel olduğu bir şehirde yaşamak ister. Mersin de çağdaş bir kent, modern bir kent. En azından bizim böyle bir iddiamız var. Arzu ettiğimiz noktada değil ama daha iyi bir kent oluşturacağız. Görüntüsüyle, düzeniyle, çağdaşlığı ile muazzam bir kent oluşturma peşindeyiz. Dolayısıyla peyzajı önemsiyoruz" dedi.

Milyonlarca Lira Heba Olmuş
Türkiye'nin en temel sorunlarından birinin yolsuzluk ve hırsızlık olduğunu söyleyen Başkan Seçer, "Benim en antipatik olduğum durum bu. Ben bu işe çok bozuluyorum, ateşim yükseliyor. Bakıyorum eski borçlara, milyonlarca lira dal, bitki, fidan, ot alımına, yaprak alımına gitmiş. Ben bu işi bilirim, bu işin yabancısı bir adam değilim. Herkes buraya bir şeyler satmış, çiçek, fidan, ağaç adı altında. Vatandaşın da milyonlarca lirası böylece heba olmuş gitmiş. Çok kötü değiliz peyzaj olarak ama iyi de değiliz bunu da kabul etmek lazım" şeklinde konuştu.

Uzmanların Tartışması Lazım
Başkan Seçer, Mersin'in iklim olarak muazzam peyzaj oluşturmaya uygun bir yer olduğunun altını çizerek, "Akdeniz iklimi yeterli yağış alamasak da fena değil. Su kaynaklarımız da rasyonel kullanırsak iyi. İklim 12 ay bitkilerde yeşil aksamın gelişmesine uygun, muazzam bir yer. Bitki çeşitliliği de bu anlamda çok. Biz bir kere ne yaptığımızı bilelim. Bizim için ağaç mı önemli, çim mi önemli, begonvil mi ekeceğiz, menekşe mi ekeceğiz, leylak mı ekeceğiz? Bunları bilmeden bugüne kadar gelinmiş. Bundan sonra nereye ne yapacağımız belli olsun. Refüjlere ne yapacağız? Refüjlerde bu sistem devam edecek mi, farklı bir format mı atacağız? Parklarımız ne olacak? Her taraf çim ve çimin inanılmaz bir su ihtiyacı var. Suyu da doğal olarak pompa sistemi ile yağmurlama sistemi ile yapmanız gerekiyor. Onun bir maliyeti var. Tartışmaya açık konular bunlar. Uzmanların tartışması lazım" dedi.

10 Yılın, 15 Yılın, 20 Yılın Planı

 "Nedir bizim amaçladığımız? En azından 10 yılın, 15 yılın, 20 yılın bir planı olsun. Ondan sonra da uygulamalarını yapalım. Master Plan çerçevesinde nereye ne yapacağımızı, hangi bölgede nasıl bir kent estetiğine uygun çalışma yapacağımızı ortaya çıkaralım istedim. Çok değerli odalarımız, tüm paydaşlarımızla beraber güzel bir Master Plan hazırlarız diye umut ediyorum. Yıllar sonra da insanlar sizlere müteşekkir olur. Burada da sizlerin emeği olur. " şeklinde konuşan Başkan Seçer,  çalışmaların sonucunda oluşacak insan memnuniyetinden muazzam keyif alacaklarını belirtti.

16 Bin Kilometre Alanımız Var
Projenin öncelikli uygulama alanı ile ilgili görüşlerini belirten Başkan Seçer, "1. etap olarak merkez 4 ilçeyi alalım. 1 milyon 800 bin nüfusun 1 milyonunun yaşadığı bölgedir burası. Tarsus'u da katılım. O zaman nüfusun yüzde 70'inin yaşadığı alanı yapmış oluruz. Diğer coğrafyamız, yüzde 30 nüfusun olduğu, dağlık olan coğrafya. Bizim 16 bin kilometre alanımız var. Batı Mersin'e doğru gittikçe metrekareye düşen insan sayısı ya da yerleşim alanları daralıyor. Bizim yoğun yerleşim alanlarımız bu coğrafya. Erdemli'yi de alabilirsiniz. Bir de turizmin yoğun olduğu yerleri de düşünmek lazım. Silifke'ye kadar ulaştık, Silifke de alınabilir" dedi. 

Hemen Uygulamaya Konulmalı
Başkan Seçer, gelen konukların önerilerini not etti. "Bizim hemen uygulamaya koymamız lazım. Bu sonbahara kadar Mersin merkezde ne yapacağımızı tespit etmemiz lazım. Hocam değerlendirmeler yaptı, ben de not aldım. Tabi bunlar mesleki konular. Ben de eksik kaldığım yönleri öğrenme adına not aldım ki, hafızama daha iyi yazayım diye. Bunlar biraz bu işlerden bilgi sahibi olan herkesin onaylayacağı hassasiyetler. Ben arzu ederim ki, bütün bu kriterlerin uygulandığı bir Master Plan artık Mersin'e gelsin. Benim ilk 5 yıllık görev sürem boyunca ideal bir planı bitirme çabam olur ama ilk etapta en azından çok yoğun nüfusun olduğu ve vatandaşa hoşça vakit geçirecekleri alanların yoğun olduğu merkezde bu işin bitmesi istiyorum" ifadesinde bulunan Başkan Seçer, kendisinden sonra gelecek yöneticilerin de bu konu üzerinde çalışmasını istediğini belitti.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler