REÇİNE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Ormanlardan kendi imkânlarımız ile yerel kaynaklar kullanılarak ürettilen reçinelerden elde edilecek ürünler ile dışa bağımlılık son bulacak. Ayrıca ihracata konu olacağından, Ülke olarak tüketiciden üretici konumuna gelecek.

REÇİNE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü reçine üretimi ile ilgili örnek alan tespiti sonucunda Erdek Orman İşletme Şefliği’nde deneme amaçlı üretim tatbikatı yaptı. Tatbikat sonuçları takip edilerek odun dışı orman ürünleri envanterine reçine üretimi de dahil edilecek ve Ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacak.

 

Erdek’te gerçekleştirilen Tatbikata; Karadeniz Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. İlhan Deniz, Bandırma İşletme Müdürü Taner Nişancı, Orman İşletme Şefleri, Orman Muhafaza Memurları ve üretimi yapacak işçiler katıldı.

 

Tatbikatta; Reçine Üretimi aşamalarıyla ilgili bilgi verildi, 30 adet sahil çamında Reçine üretiminin ilk aşaması olarak çam gövdelerinden kabuk açma (kızartma) ve yara açma (açılan yaralar ağaca kesinlikle zarar vermiyor) işlemi yapıldı. Reçinenin toplanacağı torbalar ağaçlara zımbalanarak takıldı. Her 15 günde bir yara açma işlemi tekrarlanarak reçine biriktirme işlemi takip edilecek.

 

Reçine üretiminden elde edilecek ürünlerden; kağıt sanayi katkı malzemesinden yağlı boyasına, temizlik malzemeleri dezenfektanından esans hammaddesine, sabun-asfalt-kozmetik katkı malzemelerinden lastik sanayisine kadar çok geniş alana hitap edecek ürünler elde edilecek.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler