RUSYA PAZARININ AÇILMASINI BEKLİYORLAR

En fazla ihracatın Hollandaya yapıldığını anlatan Bağdatlıoğlu, Hollandayı sırasıyla İngiltere, Almanya, Türkmenistan ve Kazakistanın takip ettiğini söyledi.

RUSYA PAZARININ AÇILMASINI BEKLİYORLAR

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, süs bitkilerinde bu yılki hedeflerinin 100 milyon dolarlık ihracat olduğunu belirterek, "Fakat öyle tahmin ediyorum ki bu yılı 90 milyon dolarla kapayacağız. Bunda en büyük etken Rusya pazarının kapalı olması oldu." dedi.

Antalya yerel basınla konuşan Osman Bağdatlıoğlu yaptığı açıklamada, ocak-ekim arasında, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10luk büyüme sağlandığını vurguladı. Rusya ile yaşanan krizden önce hedeflerinin bu yıl için yüzde 20lik ihracat artışını yakalamak olduğunu dile getiren Bağdatlıoğlu "Fakat şu anda yüzde 10 artışımız var. Yüzde 10u yakalayamamızın nedeni Rusya pazarının hala kapalı olması." diye konuştu.

Söz konusu dönemde en fazla ihracatın Hollandaya yapıldığını anlatan Bağdatlıoğlu, Hollandayı sırasıyla İngiltere, Almanya, Türkmenistan ve Kazakistanın takip ettiğini söyledi. Ocak-ekim döneminde süs bitkileri ihracatının yaklaşık 70 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini kaydeden Bağdatlıoğlu, "2016 hedefimiz 100 milyon dolarlık ihracattı, fakat öyle tahmin ediyorum ki bu yılı 90 milyon dolarla kapacağız. Bunda en büyük etken Rusya pazarının kapalı olması oldu." değerlendirmesinde bulundu.

 

Narenciye ve bazı tarım ürünlerinde olduğu gibi süs bitkilerinde de Rusya yasağının kalkmasını beklediklerini vurgulayan Bağdatlıoğlu, Rusyaya ihracat bir an önce başlamazsa söz konusu pazarın Kolombiya, Ekvador, Azerbaycan gibi ülkelere kaptırılacağını söyledi. Bağdatlıoğlu, "Önceki yıllarda Rusyaya yaklaşık 70 milyon dal çiçek gönderiyorduk. Bunu bu yıl başka ülkelere dağıtmaya çalıştık. Ama Rusyanın kendine has alımları var, dağıtmak zor oldu. Yeni pazarlar keşfetmemiz gerekti. Bu sezon Rusya pazarı başlamazsa süs bitkileri sektörü olarak bu pazara girme şansımız artık çok zayıflayacak ve 20 yıl önceki durumumuza döneceğiz tekrar." açıklamasında bulundu.


Paylaş: 

Diğer Haberler