ŞAKAYIKLARIN KORUNMASI İÇİN DİLEKÇE VERDİLER

ŞAKAYIKLARIN KORUNMASI İÇİN DİLEKÇE VERDİLER

Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu (A Platformu) ile Hisarçandır köyü sakinleri, Antalyada 2016 yılında düzenlenecek botanik EXPOnun sembol çiçeği olarak belirlenen şakayıkın, doğal olarak bulunduğu bölgede mermer ocağı açılmasının engellenmesi amacıyla EXPO 2016 Antalya Ajansına dilekçe verdi.

 

A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, EXPO 2016 Antalya Ajansı önünde yaptığı açıklamada, platform olarak olarak EXPO 2016nın sembol bitkisi şakayığın doğal yaşam alanının korunması için gerekenin yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

 

Hisarçandır köyü ve bölgede toplam 4 taş ocağı olduğunu, şimdi de şakayıkların yaşam alanı Ekizce Yaylasına mermer ocağının açılmak istendiğini belirten Gündüz, EXPO 2016nın sembol çiçeği olarak belirlenene bitkinin doğal yaşam alanlarının korunmasının da EXPOnun görev alanına girdiğini ifade ederek, "EXPO 2016 olarak amacınız doğrultusunda yaptığınız çalışmaların temelini teşkil eden sembol bitkiniz şakayığın yaşam alanlarını, bölgenin doğal kaynağı olan diğer çiçekleri ve görsel güzelliğini dünyaya göstermek, yaşam alanlarını tanıtmak görevinizdir" dedi.

 

Doğal zenginlik kaynaklarının ve yaşam alanlarının korunmasından EXPO 2016 yetkililerinin sorumlu olduğunu dile getiren Gündüz, şunları kaydetti:

"Sembol çiçeğiniz şakayığın yaşam alanı, Hisarçandır Palamutlar Mahallesi Ekizce Yaylasının dağlık yüksek kesimleridir. Şakayık burada sedir ormanlarının içinde doğal olarak bulunmaktadır ve halk bu çiçeği ayı gülü olarak isimlendirmiştir. Bu bitkinin yoğun yaşam alanı olarak bulunan Hisarçandır Ekizce Yaylasına birkaç kilometre mesafede bulunan kayalık alanda, baharda açmış şakayıkların kuru dallarının da halen bulunduğu alanda mermer ocağı açılmak istenmektedir. Uzun bizlere gelen duyum firma temsilcileri olduklarını ifade eden kişilerin köye gelerek mermer ocağı açacaklarını ifade etmeleriyle doğrulanmış görünmektedir"

 

Gündüz, EXPO kapsamında bu türleri görmeleri için Nisan 2016da etkinliğe katılacak misafir ülkelerin cumhurbaşkanları, başbakanları, bakanları ve yetkililerinin bu alana götürüleceğini kaydetti. 

Mermer ocağının, yayılış alanında olmasından ötürü türe zarar vereceğini savunan Gündüz, "EXPOnun sembol çiçeği şakayığın yok olması ülkemizin prestijini de hayli sarsacaktır" diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler