Salgınının Peyzaj Mimarlığı Uygulamalarında Yarattığı Sorunlar

Ekonomik tedbirler kapsamında meslektaşlarımızın çalışma alanlarındaki sorunların tespit edilmesi, tedbirlerin yeterliliğinin ölçülerek yaşanan olumsuzlukların değerlendirilmesi ve çözüm önerilerinin kamuoyu ile paylaşılması amacıyla anket yapıldı.

Salgınının Peyzaj Mimarlığı Uygulamalarında Yarattığı Sorunlar

Ekonomik tedbirler kapsamında meslektaşlarımızın çalışma alanlarındaki sorunların tespit edilmesi, tedbirlerin yeterliliğinin ölçülerek yaşanan olumsuzlukların değerlendirilmesi ve çözüm önerilerinin kamuoyu ile paylaşılması amacıyla TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak 30.03.2020 – 07.04.2020 tarihleri arasında anket çalışması gerçekleştirilmiştir.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını sebebiyle günlük yaşantımızdan, çalışma hayatımıza kadar bütün alanlarda değişikliğe yol açmıştır. Ekonomik tedbirler kapsamında meslektaşlarımızın çalışma alanlarındaki sorunların tespit edilmesi, tedbirlerin yeterliliğinin ölçülerek yaşanan olumsuzlukların değerlendirilmesi ve çözüm önerilerinin kamuoyu ile paylaşılması amacıyla TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak 30.03.2020 – 07.04.2020 tarihleri arasında anket çalışması gerçekleştirilmiştir.

Anket çalışmasının sonuçları incelendiğinde, pandemi sürecinde Odamızın gerçekleştirmiş olduğu çalışmaların uyuştuğunu görmekteyiz. Bu süreçte Odamız tarafından gerçekleştirilen çalışmalar aşağıda yer almaktadır. 

    Odamız sağlık tedbirlerine ilişkin olarak çalışma saatlerinde ve Oda ofislerinin açık kaldığı gün sayılarında kısıtlamaya gidilmiştir. Oda işlemlerinin mümkün olduğunca çevrim içi olarak gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalarımız sürdürülmektedir. Üyelerimizin çalışma alanları ile ilgili olarak kamu kurumlarına gerekli sağlık tedbirlerinin alınması için gerekli yazışmalar yapılmıştır. 65 yaş üstü üyelerimizin ihtiyaçlarının karşılanması için telefonla aranıp, iletişim grubu kurularak dayanışma ağı oluşturulmuştur.

    Odamız ilk çevrim içi eğitimini 22-23 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleştirecektir. Çevrim içi etkinliklere devam edilerek gelecek eğitim, söyleşi vb. webinar programlarının duyuruları paylaşılacaktır. 

    Üyelerimizin çalışma hayatında yaşadığı sorunların çözümüne yönelik hukuki destek verilerek yaşanan sorunlara çözüm önerileri getirmek ve danışma hizmeti vermek üzere çalışmalara başlanılmıştır.

    Ulusal Egemenliğin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin kuruluşunun 100. yılını yaşadığımız salgın süreci ve fiziksel mesafenin korunması gerekliliği sebebiyle ilk defa buruk bir şekilde kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı`nda berberlik ve dayanışmayı güçlendirmek adına #23NisandaElimiTut sloganıyla etkinlik başlatılmıştır. 

    Üyelerimizin ve tescilli firmalarımızın faydalanabileceği Kısa Çalışma Ödeneği ile Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği duyuruları paylaşılmıştır. Oda aidatlarında ve tescil ücretlerinde uzun vadeli taksitlendirme imkanı sunulmuştur.

    Salgın süreci içerisinde meslek alanlarımızın tahribatının hız kazandığı günlerde, Odamız ilgili kurumlar ile yazışmalar sürdürerek, kamuoyunun bilgilendirilmesi için Basın Açıklamaları yayınlayıp, hukuki haklarını kullanmaktadır.


Paylaş: 

Diğer Haberler