Sektör Zor Günlerden Geçiyor

Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörü tüm Dünya’yı etkileyen salgın sebebiyle zor günler yaşıyor.

Sektör Zor Günlerden Geçiyor

Ülkemizi ve tüm Dünya’yı etkileyen salgın; sınırların kapanmasına, işyerlerinin kapatılmasına, iş anlaşmalarının askıya alınmasına ve bir çok orgnizasyonun iptal edilmesine sebep oldu. Ekonomi bu durumdan fazlasıyla etkilenirken, Süs Bitkiciliği sektörü de bu durumun zararlarıyla karşı karşıya kaldı. 

Avrupa büyük zarar görüyor

Son yıllarda ülkemizde büyük atılımlar yapan, ihracat hacmini her geçen gün büyüten Süs Bitkiciliği sektörü yaşanan durağanlık sebebiyle zor günlerden geçiyor. İhracat alanında yaptığı atılımları ile göze çarpan Süs Bitkiciliği sektörü hem ülkemizde hem de uluslararası çapta ekonomik sorunlarla boğuşuyor. Sektörün uluslararası anlamda öncü ülkelerinden olan İtalya, İspanya, Hollanda gibi Avrupa ülkeleri yaşanan salgından büyük zarar görüyor. 

Tercih edilen ülke

Ülkemiz salgını Avrupa Ülkelerine göre daha hazırlıklı karşılayarak aldığı önlemlerle Mayıs ve Haziran aylarına kadar eski günlerine kavuşmayı bekliyor. Bu sürecin Avrupa ülkelerine nazaran daha hızlı ve az zararla atlatılması, ilerleyen günlerde sektörün uluslararası alanda yoğun şekilde tercih edilen ülke konumuna getirmesi bekleniyor. 

Ekonomik destek bekleniyor

Kaliteli üretimiyle son yıllarda büyüyen Süs Bitkiciliği sektörü bu zor günlerin atlatılması için destek bekliyor. Binlerce insanın istihdam edildiği sektör salgının oluşturduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelerek zor günleri geride bırakmayı hedefliyor.

Süs Bitkiciliği sektörü 2019 yılında ihracatını en yüksek oranda artıran altıncı sektör olarak yükselişe geçmişti. Sektör eski günlerine kaldığı yerden devam etmeyi amaçlıyor. 

 

Paylaş: 

Diğer Haberler