Sektörde Normalleşme Süreci

Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte, süs bitkiciliği sektörü eski günlerine dönüyor.

Sektörde Normalleşme Süreci Başlıyor

Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte, süs bitkiciliği sektörü eski günlerine dönüyor.

Covid-19 salgınıyla birlikte, üretim ve uygulama alanlarında faaliyetler durma noktasına gelmişti. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı özellikle seralarda bakım, sulama ve havalandırma işlemlerinin durmasına neden olmuştu. Ekonomik durağanlıkla birlikte yetiştirilen ürünler uzun süre beklemek zorunda kaldı, birçoğu da çöpe atılmıştı.

Normalleşme süreciyle birlikte iç pazarda yaşanan hareketlenme üreticiye umut oldu. Üretim faaliyetlerini rahatça yürütmeye başlayan üretici, iç pazarda satış ve pazarlama faaliyetlerini devam ettiriyor. Üreticinin asıl hedefi olan ihracat için uluslararası pazarda atılacak normalleşme adımları bekleniyor.

Peyzaj uygulamaları da covid-19 ile birlikte sekteye uğradı. Peyzaj uygulama projelerinin yavaşlaması hatta durmasıyla birlikte tedarikçiler de büyük durgunluk yaşadı. Normalleşme süreciyle bitlikte peyzaj proje uygulamaları da hız kazanırken, daha yaşanır alanlar oluşturulmaya devam ediyor. Salgınla birlikte; mevsimlik çiçeklere, sebze fidanlarına, meyve fidanlarına olan talebin artması özellikle şehirlerde yeşil alanların önemini bir kez daha hatırlattı.


Paylaş: 

Diğer Haberler