SERA KENTTE YETİŞTİRİLEN ÇİÇEKLER SATIŞA HAZIR

Çubuk ilçesinde Çubuk Kaymakamlığı tarafından yürütülen proje kapsamında kurulan Sera Kentte yetiştirilen çiçekler satışa hazır hale geldi.

SERA KENTTE YETİŞTİRİLEN ÇİÇEKLER SATIŞA HAZIR

 

Çubuk ilçesinde Çubuk Kaymakamlığı tarafından yürütülen proje kapsamında kurulan Sera Kent'te yetiştirilen çiçekler satışa hazır hale geldi.

Çubuk Kaymakamlığı önderliğinde yürütülen proje kapsamında Çubuk'un Güldarpı Mahallesinde kurulan Sera Kent'te yetiştirilen dış mekan süs bitkileri alıcılarını bekliyor. Sera Kent'te 11 üreticiyle kurulan 22 serada birbirinden güzel ve farklı türlerde yetiştirilen yaklaşık 10 milyon çiçeğin müşteri beklediğini söyleyen Sera Kent Sorumlusu Dursun Mercan, ''2012 yılında Çubuk Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın bizi destekleyerek bize bu seraları kurdu. Sağ olsun Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın sayesinde üretime girdik ve bu yıl çiçek üretimi yaptık. İstediğimiz şekilde üretimimiz oldu ancak tek sıkıntımız pazarlama. O da inşallah en kısa zamanda kaymakamımız ve belediye başkanımız sayesinde olacak. Belediye Başkanımız Lokman Özden satış yapabilmemiz için ilçe belediyelerinin hepsini arayarak, bizden çiçek almalarını rica etti" dedi.

İstihdam konusunda da seraların ilçeye destek olduğunu kaydeden Mercan, 11 işletmenin olduğu Sera Kent'te yaklaşık 250 kişinin çalıştığını belirterek, "Bu sene istediğimiz ölçüde satışlarımızın olması durumunda önümüzdeki yıl bu sayıyı 30 milyona kadar çıkarmayı hedeflemekteyiz" diye konuştu. Fiyatlarının çok uygun olduğunu vurgulayan Mercan, piyasada 10 TL'ye satılan balkon sarkıtıcılarını 7,50 TL'ye, dış mekan çiçeklerini ise 0,25 kuruş ile 0,30 kuruş arasında sattıklarını kaydederek, "Ankara ikliminde çiçek yetiştirdiğimiz için çiçeklerimiz çok dayanıklı ve fire vermiyor. Ankara'nın başta dış mekan süs bitkileri olmak üzere tüm çiçek üretimine talibiz. Allah nasip ederse umduğumuz gibi satış olursa bu sezondan sonra kesme çiçek, gül, karanfil gibi birçok çiçek üretimini Çubukta yapacağız" diye ifade etti.

İlk defa çiçek yetiştirdiklerini anlatan üretici Abdurrahman Yaşar, ilk deneyimleri olmasına rağmen çok kaliteli çiçek yetiştirdiklerini kaydetti. İstenildiği zaman her şeyin yapılabileceğini ifade eden Yaşar, "Burada mevsimlik çiçekler yetiştiriyoruz. Şu ana kadar pek satışımız olmadı. Satış olması için dua ediyoruz'' diye konuştu.

                                               

Kaynak : www.haber3.com


Paylaş: 

Diğer Haberler