SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİMİNDE 742 BİN TONLUK ÜRETİM

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, 2013 yılında Türkiye’nin 742 bin ton sertifikalı tohum ürettiğini ve 130 milyon dolarlık tohum ihracatı gerçekleştiğini açıkladı.

SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİMİNDE 742 BİN TONLUK ÜRETİM

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, 2013 yılında Türkiyenin 742 bin ton sertifikalı tohum ürettiğini ve 130 milyon dolarlık tohum ihracatı gerçekleştiğini açıkladı. Sertifikalı tohum üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 15 arttığını söyleyen Gençer, "Önümüzdeki 5 yıl içerisindeki hedefimiz sertifikalı tohum üretimini 1 milyon ton seviyesine çıkarmak." dedi. 

Kamu ve özel kurumların organizasyonuyla düzenlenen Tüyap Konya Tohum ve Hayvancılık Fuarı açıldı. 15 farklı ülkeden 200e yakın firmanın katıldığı fuara bu yıl 50 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. 4 gün sürecek fuar 2 Marta kadar ziyaretçilerine açık olacak. Tohumculuk Fuarında sulama sistemleri, tohumculuk, bitki besleme, ilaçlar, gübreleme makineleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Hayvancılık Fuarında ise yem karma makinelere, yemleme otomasyon sistemleri, süt sağma makineleri, depolama sistemleri, sılaj makineleri fuarda yer alıyor. 

SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİMİ BİR YILDA YÜZDE 15 ARTTI

Açılışta konuşan TÜRKTOB Başkanı Gençer, Türkiyenin son yıllarda tohumculukta çok önemli gelişmelere imza attığını söyledi. 10 yıl önce 145 bin olan sertifikalı tohum üretiminin 2012 verilerine göre 645 bin tona çıktığını, 2013te ise yüzde 15lik bir büyüme ile 742 bin ton olarak gerçekleştiğini dile getirdi. Bu büyümenin önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Gençer, "Önümüzdeki 5 yıl içerisindeki hedefimiz sertifikalı tohum üretimini 1 milyon ton seviyesine çıkarmak. Türkiye Tohumcular Birliği olarak tohum üretiminde çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Tohumculuğumuz gelişirken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sektöre verdiği destek de tohumculuk sektörünün gelişmesi açısında bizlere güç ve katkı sağlamakta." şeklinde konuştu. 

"130 MİLYON DOLARLIK TOHUM İHRAÇ ETTİK"

TÜRKTOB Başkanı Gençer, Türkiyenin tohumculuk sektöründe artık tohum ihraç eden bir sektör haline geldiğini ifade etti. Geçen yılki verilere göre yaklaşık 70 ülkeye 130 milyon dolarlık tohum ihraç edildiğini aktaran Gençer şunları söyledi: "İthalatımız ile ihracatımız arasındaki durum her geçen yıl ihracatımız lehine gelişmekte. Türkiye tohumculuk sektörü olarak hedefimiz 130 milyon dolar olan ihracatımızı önümüzdeki 10 yıl içerisinde 500 milyon dolarlık bir seviyeye çıkarmak." 

TOHUM ÜRETİMİNİN YÜZDE 40I KONYADAN

Açılışta konuşan Tüyap Konya Fuarcılık Anonim Şirketi Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Türkiyede tohum üretiminin yüzde 40a yakının Konyadan gerçekleştiğini, üretim yapan firmaların da yüzde 15inin Konyada olduğunu anlattı. Konyanın Türkiyenin tohum üretimi açısından çok önemli bir merkez olduğuna dikkat çeken Ersözlü, "Türkiye üretiminin de yüzde 35-40 civarı Konyadan gerçekleştirilmekte. Üretim parsellerinin büyük oluşu birçok bölgede sulama imkanı, yaz döneminin yağışsız olması gibi nedenlerle Konya tohumculuk açısından vazgeçilmez bir şehirdir. Bu yüzden Konya Tohum fuarı her sene büyüyerek devam edecek ve Anadolunun da bu konuda tek fuarı olma özelliğini koruyacak." ifadelerini kullandı. 

Ersözlü, Tarım ve Hayvancılık Fuarına 15 ülkeden 200e yakın firmanın katıldığını ifade ederek şunları söyledi: "2012de yaptığımız tohum fuarında 12 bin civarında ziyaretçi ağırlamıştık. Bu yıl 50 binin üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Tohumculuk Fuarında sulama sistemleri, tohumculuk, bitki besleme, ilaçlar, gübreleme fuarın kapsamı içerisinde. Hayvancılık Fuarında ise yem karma makinelere, yemleme otomasyon sistemleri, süt sağma makineleri, depolama sistemleri, sılaj makineleri fuarın kapsamında." 

Fuar açılışına Konya Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, çeşitli kamu kurumları yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.    


Paylaş: 

Diğer Haberler