SEVGİNİN SİMGESİ GÜLÜN ÖMRÜ UZADI

Gül ve Gül Ürünleri Araştırma Uygulama Merkezi, geliştirdiği bir yöntemle gülün ömrünü 150 güne çıkardı.

SEVGİNİN SİMGESİ GÜLÜN ÖMRÜ UZADI

 

Gül ve Gül Ürünleri Araştırma Uygulama Merkezi (GÜLAR) Müdürü Prof. Dr. Fatih Ali Canlı, AA muhabirine, anavatanı Anadolu olan gülün sevgiliye duyulan aşkı anlatmak için tarihler boyunca kullanılan en önemli sembol olduğunu söyledi.

Sevgiyi anlatmadaki önemine rağmen, ömrü sadece birkaç gün olan gülün daha fazla yaşaması için çalışma başlattıklarını belirten Canlı, özel cam fanus içinde 150 gün yaşayabilen canlı hediyelik gül geliştirdiklerini bildirdi.

Çalışma boyunca 60'a yakın gülü taradıklarını, bunların içinden 4'ünün açtığını gördüklerini belirten Canlı, "Geçen yıl açma oranları yüzde 2 ile 5 arasındaydı. Biz farkı ışık ve sıcaklık oranlarında yaptığımız deneylerde bu oranları yüzde 80 ve 90'lara çıkardık" dedi.

Projede iki model üzerinde çalıştıklarına dikkati çeken Canlı, taklit edilebilme ihtimali üzerine gülün ömrünü nasıl 150 güne çıkarmayı başardıklarını ise paylaşmak istemedi.

Canlı, şöyle devam etti:

"Modellerimizden birisi geçici olarak yaşayan bir gül. İçinde şeker, organik maddeler, mineraller ve vitaminlerin bulunduğu jelin içine yerleştirilen gül, yaklaşık 40 gün yaşıyor. Diğer modelimizde gülümüz daha uzun hayatta kalıyor. Bu modelde jelin altına konulan toprak sayesinde gülün kök salması sağlanıyor. Geliştirdiğimiz yöntemle gül, su ve katkı malzemeleri vermeden 5 ay yaşayabiliyor. Gül, kök saldıktan bir ay sonra başka bir toprağa aktarabilir."

Sloganlarının, "Sevdiklerinize dalında ölümsüz bir hediye" olduğunu belirten Canlı, "Bu şekilde gülü dalından hem koparmamış oluyorsunuz hem de bahçeye yerleştirdiğinizde çok uzun süre kalıyor. Cam gül sayesinde, güllerimizi dalından koparmadan sevgilimize hediye etmiş oluyoruz" diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler