SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI KONUŞULDU

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon şubesi tarafından düzenlenen ‘Peyzaj mimarlığında proje sonrası uygulama alanlarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri’ söyleşi programı gerçekleşti.

SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI KONUŞULDU

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon şubesi tarafından düzenlenen ‘Peyzaj mimarlığında proje sonrası uygulama alanlarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri’ söyleşi programı gerçekleşti. 

Peyzaj mimarlığında proje sonrası uygulama alanlarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri’ konulu söyleşi programı Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Osman Turan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Gerçekleşen programın moderatörlüğünü Yılmaz Aktaş yaparken söyleşiye konuşması olarak katılan Işık Peyzaj’dan Barış Işık, Erguvan Peyzaj’dan Doğan Aydın, Başak Peyzaj’dan Evrim Karaman, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Planlama Şefi Fatma Cevizci, Nar Peyzaj'dan Murat Çelik, SSLD Peyzaj’dan Sibel Senna Yılmazer ve Karaoğlu Peyzaj’dan Yasin Otuzoğlu öğrencilerden ve konuklardan gelen soruları yanıtladılar.

Doğru Eğitim Doğru Proje

Peyzaj Mimarlığı Proje sonrası uygulama alanlarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı programın açılış konuşmasını yapan Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Peyzaj Mimarlığı’nda uygulamada karşılaşılan sorunların önemli olduğunu belirterek, “Bizler eğitimlerimizi doğru alırsak projelerimizi düzgün çizeriz. Çizilmiş projeleri sahada uygulayacak olan meslektaşlarımız ve diğer meslek mensupları da doğru uygulamaları ortaya çıkartır. Tabi sadece uygulama yapmıyoruz bu uygulama süreçlerinde ilave eklemeler var. Bu sadece kendi içindeki alanlar değil doğadaki alanlarda söz konusu o süreçlerde de işimizi doğru yaparsak bakım süreçlerini uzatırız ve doğru işler yapmış oluruz.” dedi.

Faydalı Bir Söyleşi

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Engin Aktaş ise ilk söyleşilerini Mayıs ayında projeler üzerine gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çok verimli bir söyleşi olduğuna inanıyorum. Şimdi bu söyleşi serisinin ikinci kısmı olan projeyi çizdik, artık araziye uygulayacağız ve bundan sonra karşılaşacağımız sorunlar nelerdir? Bu sorunlara Peyzaj Mimarları olarak nasıl çözümler üretiriz? Hangi meslek birimleriyle karşılaşıyoruz ve onlarla ortak çalışmalarımız neler oluyor? Bunları konuşacağız. Mesleğe yeni katılan arkadaşlarımızı için çok faydalı bir söyleşi olacaktır.” diye konuştu.

Soru Cevap Yaptılar

Mart ayından beri görev yürüttüklerini belirten Aktaş, “O süreçten bugüne kadar bazı çalışmalarımız oldu. Bunlardan en önemlisi de artık Trabzon’da bir mekanımız var. Kapımızı herkese açıktır. Herkesi bekliyoruz. Bizimle iletişimde olmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Programın devamında konuşmacılar, öğrencilerden ve konuklardan gelen soruları yanıtladılar. Soru-cevap şeklinde devam eden program katılımcılara plaket takdim edilmesi ile son buldu.


Paylaş: 

Diğer Haberler