SÖZLEŞME İMZALANDI

SÖZLEŞME İMZALANDI

10. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi açılışı yapıldı. Bu kapsamda bölgedeki yerli üretici ürünlerini sergilediler.

İBB İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ İzmir, Ödemiş, Urla, Torbalı ve Bayındır ilçelerindeki üreticilerden uzun yıllardır ağaç, çalı ve mevsimlik çiçek alımı yapmaktadır. 

ilk defa bu sene Alım Garantili Çalı Üretim Sözleşmesi imzalandı. Bu sayede yerli üretim kapasitesinin arttırması ve üretimin kalitesinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Ağaç AŞ Genel Müdürü Sayın Murat Ermeydan konuşmasında; "istanbul Büyükşehir Belediyesi Sayın Kadir Topbaş´ın selamını getirdim. İstanbul´un peyzajında kullanılan bitkileri yerli üreticiden Ödemişten alıyoruz. Alım Garantili Sözleşme ile üretimin artmasını hedefliyoruz. Bu sayede yerli üretici daha kaliteli ürün üretmesi sağlanacak. Bitki sektörü gelişecek." dedi.

Sözleşmeli Üretim Anlaşması törenine; Tarım Köyişleri ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, İzmir Valisi Mustafa Toprak Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı A. Mahmut Badem, Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Cabbar, İBB Park Bahçeler ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı M. İhsan Şimşek, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan katıldı.
          
Bu sene ilk kez yaptığımız sözleşmeli üretim ile Ödemiş ve Urla bölgelerinde sözleşmeli çalı ve sarmaşık türü bitki alımı yapılacaktır. Ödemiş Süs bitkileri üreticileri derneğiyle yaptığımız sözleşme ile 230.000 adet, Urla Altıntaş Koop. yapılan sözleşmeyle ise 121.000 adet çalı üretimi yaptırılacaktır. Bu üretimlerde kooperatif ve birliklere yönelerek , daha çok üreticiye daha hızlı bir şekilde ulaşarak  üretimdeki kalite anlayışının daha hızlı bir şekilde  yayılması hedeflenmektedir.
       
Ödemiş bölgesinden 2012 yılında yaklaşık 170.000 adet çalı alımı, Yine 2013-2014 yıllarında toplam  349.000 adet çalı alımı yapılmıştır.
         
Bu bölgeden yapılan sözleşmeli üretim çalışmaları ile birlikte kalitenin arttırılması, standartların yükseltilmesi ve buna bağlı olarak alım miktarlarının artırılması hedeflenmektedir.


Paylaş: 

Diğer Haberler