SUDAN DA EXPOYA KATILIYOR

Sudan Ülke Komiseri Mamdouh Shanoda Mamlouk Mushrigi, EXPO 2016 Antalya’nın çok büyük bir organizasyon olduğunu, ülke olarak katılmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

SUDAN DA EXPOYA KATILIYOR

Gelecek yıl 23 Nisan- 30 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan EXPO 2016 Antalyaya katılım kararı alan Sudan, katılım anlaşmasına imza koydu. Sudan Ülke Komiseri Mamdouh Shanoda Mamlouk Mushrigi, Antalyanın Aksu İlçesindeki bin 121 dönümlük sergi alanında incelemede bulundu. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmezin başkanlık ettiği toplantıda, Sudan ülke komiserine proje ve yapım işleri direktörlüğü tarafından sunum yapıldı. Sudan ülke komiseri de yaklaşık bin metrekareyi bulacak ülke bahçelerindeki projeyi anlattı. Alanda yapılan incelemenin ardından katılım anlaşmasına Sudan Ülke Komiseri Mamdouh Shanoda Mamlouk Mushrigi ile EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök imza koydu.    

Sudan Ülke Komiseri Mamdouh Shanoda Mamlouk Mushrigi, EXPO 2016 Antalyanın Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) ile ilgili düzenlendiği için çok büyük bir organizasyon olduğunu söyledi. Mushrigi, "Ayrıca konumu dolayısıyla Türkiye ve Antalya, hem Afrikaya hem Orta Doğuya, hem Asyaya hem Avrupaya yakın. Bu insanları EXPOya getirebilmek adına önemli bir avantaj" yorumunu yaptı.  Sudanın EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı içinde yaklaşık bin metrekarelik bir alanda açacağı ülke bahçesi hakkında da bilgi veren Mushrigi, şöyle konuştu;

"EXPO 2016nın teması "Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya" gerçekten çok güzel seçilmiş bir tema. Biz de EXPO 2016 Antalyanın teması doğrultusunda hareket ederek pavilyonumuzu bu doğrultuda kurmayı hedefliyoruz. İnşallah çok güzel bir bahçe planı vermeyi planlıyoruz.  Bizim projemiz Sudan Evi şeklinde olacak. Beyaz ve Mavi Nil Nehrinin ortasında olacak. Arada kalan alanı da yeşil alan olarak değerlendirdik. Yeşil alan üzerinde Sudan Evi olacak. Bu yeşil alan "Gelecek nesillere aktarılacak yeşil dünya" yı sembolize edecek. Nehirler de ayrıca doğal ve yeşil bir yaşamı temsil edecek. Bu şekilde  EXPOnun "yeşil bir dünya" temasıyla da örtüşecek. Yeşil yaşam aynı zamanda organik yaşamdır.  Biz bahçemizi kuruyoruz. Bahçemiz bizi simgeleyecek. Bahçeyi 6 ay için değil, burada kalıcı olması için yapacağız"

 EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Erdoğan Kök, Sudanlı mevkidaşına sembol çiçek şakayık takdim etti.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler