Sürdürülebilir Orman Yönetimi Konuşuldu

Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü tarafından organize edilen Terapi Ormancılığı Konferansı, önemli katılımcılarla gerçekleştirildi.

Sürdürülebilir Orman Yönetimi Konuşuldu

 

Etkinliğe Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Güney Kore Chungbuk Ulusal Üniversitesi'nden Prof. Dr. Won Sop Shin, akademisyenler ve teknik personel katılım sağladı. Konferansta, dünya genelinde iklim değişikliği, kaynak ve gelir dağılımındaki eşitsizlikler gibi sorunların, ormansızlaşma, su ve gıda güvenliği, kırsal yoksulluk, açlık ve göç gibi sorunları artırdığı vurgulandı. Bu sorunların doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı artırdığı ve sürdürülebilir orman yönetimini zorlaştırdığı ele alındı.

 

Genel Müdür Bekir Karacabey, konferansta yaptığı konuşmada sürdürülebilir ve fonksiyonel orman kaynakları yönetiminin önemine değinerek, kırsal toplum ile ormanlar arasındaki kadim ilişkileri devam ettirmenin zorluklarını ve kentleşen toplumun ormanlarla olan etkileşimini keşfetmenin gerekliliğini vurguladı. Karacabey, orman parklarının toplum sağlığına büyük katkı sağladığını ve bu alanlarda sunulan hizmetleri çeşitlendirdiklerini belirtti. Ayrıca, 2022 yılında Seul'de gerçekleştirilen dünya ormancılık kongresi sırasında ziyaret ettikleri "Yangbeyong Terapi Ormanı" deneyimlerini paylaşarak, orman terapisinin insanları doğayla yeniden bağ kurmaya teşvik ettiğini ve bu terapinin fiziksel, duygusal, sosyal ve ruhsal sağlığı iyileştirmede etkili olduğunu ifade etti.

 

Konferansa davet edilen Prof. Dr. Shin, Kore'de terapi ormanlarını yılda 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiğini ve bunun çoğunlukla hekimlerin reçeteleriyle gerçekleştiğini aktardı. Karacabey, terapi ormancılığını Türkiye'de sağlam bir zemin üzerine yerleştirmek ve yaygınlaştırmak istediklerini, bu amaçla disiplinler arası çalışmalar yapacaklarını ve uluslararası bilgi ve deneyimlerden faydalanacaklarını dile getirdi.

 

Konferans, bilimsel verilerin üretilmesi, ekolojik, ekonomik, sosyal ve hukuki boyutların ortaya konulması hedefleriyle sona erdi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler