SÜS BİTKİLERİNDE TALEP PATLAMASI

SÜS BİTKİLERİNDE TALEP PATLAMASI

SÜS bitkileri sektöründe Kasım ayı itibariyle yüzde 12lik bir artış elde edildi. 38 ülkeye ihracatı yapılan süs bitkileri 11 ayda 75 milyon dolarlık gelir sağladı. Hollanda 16 milyon dolarlık pazar payı ile ihracatın lokomotif ülkesi olurken Türkmenistan 15 milyon dolar ile ikinci sıraya yerleşti. 

İÇ PAZARDA ARTIŞ 
Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, iç pazarda da önemli bir artış yaşandığını belirtti. Bağdatlıoğlu "Süs bitkilerini artık dış ve iç mekan diye bölmek gerekiyor. Kesme çiçekte kişi başına tüketimler 1-2 dolardayken şu anda Türkiye çapında 4-5 dolarlara çıktı. İç pazardaki tüketimimiz 10 milyar liraya ulaştı" şeklinde konuştu.

İTHALAT PATLAMASI VAR 
Artık tüm dünyanın yeşile ve çevreye büyük önem verdiğini hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Çevrenin bu kadar çok konuşulduğu ortamda üretimler de arttırılmalı. İhracatı geliştirmek iç pazarı geliştirdikten sonra konulması gereken bir hedef. Yüzde 12lik büyüme için aslında uyku dönemindeyiz demeliyiz. Çünkü yüzde 12lik bir büyümenin yanı sıra yüzde 100lük bir ithalat patlaması yaşıyoruz. Bunun nedeni ise insanlar doğaya döndükçe üretimleri yeteri kadar geliştiremememiz ve tarım arazilerini korumamamız. Bu yüzden iç pazardan gelen talebi karşılayamaz hale geliyoruz ve sonuç olarak ithalat patlaması yaşanıyor" dedi.    


Paylaş: 

Diğer Haberler