Tarım En Fazla Su Kullanılan Sektör

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında, "Suyun Değeri" temasıyla düzenlenen programda konuştu.

Tarım En Fazla Su Kullanılan Sektör

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında, "Suyun Değeri" temasıyla düzenlenen programda konuştu.

Bakan Pakdemirli, önlem alınmazsa, 2030'da, dünyadaki mevcut temiz suyun, ihtiyacın ancak yüzde 60'ını karşılayabileceğini belirterek; “2030'da, susuzluktan dolayı 700 milyon kişinin göç edeceği tahmin ediliyor. 2050'de dünya nüfusunun yüzde 40'ının şiddetli su stresi yaşayacağı ve dünya nüfusunun yarısının susuzluk riski yaşayabileceği öngörülüyor” dedi.

Bakan Pakdemirli: “Dünyadaki suyun yüzde 71'ini, Türkiye'deki suyun ise yüzde 77'sini tarım sektörü kullanıyor. Diğer taraftan, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara ulaşması bekleniyor. Türkiye nüfusunun ise 105 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Dolayısıyla 2050'de bu nüfusu doyurmak için şimdikinden yüzde 60 daha fazla gıda üretmek zorundayız. Bu gıdayı üretmek için de, şimdikinden yüzde 15 daha fazla suya ihtiyacımız olacak. Bu nedenle suyu ve gıdayı birbirinden ayırt etmeden gıdayı en az su kullanacak şekilde üretecek teknolojiyi yaygınlaştırmamız gerekiyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhuriyet tarihinde bir ilki daha gerçekleştireceğiz. İnşallah önümüzdeki günlerde 1inci Su Şurası'nın da başlangıcını yapacağız. Tabi; 2019 yılında yaptığımız Tarım-Orman Şurasında olduğu gibi; 1'inci Su Şurası kapsamında da, ilgili tüm paydaşlarla bir araya gelerek, suyumuzun geleceğini konuşacak, hedeflerimizi ortaya koyacak ve yol haritamızı belirleyeceğiz.” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler