TARIM TOPLANTISINDA KURAKLIĞA BAĞLI SÜNE VE FARE ZARARI UYARISI

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yöneticileri, kendilerine bağlı ilçe müdürleri ile 2013 yılı değerlendirme ve 2014 yılı planlama toplantısı yaptı.

TARIM TOPLANTISINDA KURAKLIĞA BAĞLI  SÜNE VE FARE ZARARI UYARISI

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yöneticileri, kendilerine bağlı ilçe müdürleri ile 2013 yılı değerlendirme ve 2014 yılı planlama toplantısı yaptı.

Toplantıda konuşulan konular arasında özellikle şu ana kadar kar yağışının az olması dolayısıyla oluşabilecek süne ve fare zararlarının en aza indirilmesi için çiftçilere yapılacak mücadele hakkında bilgi verildi. İl Müdürü Muhsin Temel, toplantıda yaptığı konuşmada, kesme çiçek ve süs bitkileri üretiminde Ankarada son dönemde önemli bir atılım gerçekleştiğini hatırlatarak, bu konuda ilçelerin çalışmalarına hız kesmeden devam etmelerini istedi. 

Gıda denetimi konusunda Ankaranın iki yıldır başarılı bir çalışma yürüttüğünün altını çizen Temel, bu başarının kendilerini rehavete sokmaması, aksine daha fazla çalışma için kamçılaması gerektiğini sözlerine ekledi. Temel, ilçe müdürlerinin, görev bölgelerindeki sivil toplum kuruluşları ve çiftçilerle sürekli diyalog halinde olmaları gerektiğine vurgu yaparak, "Ankaranın tarımda çok önemli ve büyük bir potansiyeli var. Bu potansiyelin tam olarak harekete geçmesi sivil toplum kuruluşları, işletmeler ve çiftçilerle ahenkli bir çalışma yakalanmasına bağlı." dedi. 

2014 YILI İÇİN ALINAN KARARLAR

Toplantıda, ilçelerin yöneticileri de söz alarak çeşitli konulardaki görüş ve düşüncelerini ifade etti. Özellikle şu ana kadar kar yağışının az olması dolayısıyla oluşabilecek süne ve fare zararlarının en aza indirilmesi için çiftçilere yapılacak mücadele hakkında bilgi verilen toplantıda; çiftçilerin araziye çıkıp çalışmaya başlayacağı nisan ayına kadar eğitim çalışmalarına hız verilmesi, çevre amaçlı tarım arazilerini koruma programı kapsamına alınan arazi miktarının 4 bin dekara çıkarılması, daha önce tarım sektörü içerisindeki tüm paydaşların katılımıyla yapılan Tarım Sektörleri Toplantısının 2014 yılında tekrar yapılması, Bakanlıkça uzatılan küpeleme çalışmalarının hayvanların meraya çıkış dönemine kadar bitirilmesi gibi konular hakkında kararlar alındı.


Paylaş: 

Diğer Haberler