“Tarımda Kadın Emeği Zirvesi”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen "Tarımda Kadın Emeği Zirvesi"ne katıldı.

“Tarımda Kadın Emeği Zirvesi”

 

Emine Erdoğan, zirvede yaptığı konuşmada, Avrupa kıtasının tamamında 13 bin çeşit bitki türü varken, Türkiye'de 12 bin çeşit bitki yetiştiğini söyledi. Erdoğan yaptığı konuşmada, "Bu sorumluluğun ağırlığını en iyi sizlerin anladığını düşünüyorum çünkü kadınla toprak arasında, emeğe dayalı uzun bir geçmiş var. Tohumu, topraktan kundağına yatıran, suyunu dualarla veren, şefkat damlayan elleriyle büyüten, sizlersiniz. Toprağın alın yazısı olduğunu, sabrı öğreten kadim bir öğretmen olduğunu biliyorsunuz. Anadolu toprağı nasıl bereketliyse Anadolu kadını da çalışkandır, üretkendir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gıda üretiminin yarıdan fazlası kadınların ellerinde gerçekleşiyor" ifadelerine yer verdi.

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, kırsal kalkınmadaki başarıların ana kaynağının kadınlar olduğunu dile getirdi.

Kırsal kalkınmanın, ülkenin gıda arz güvenliği, sanayiye hammadde temini ve istihdama sağladığı katkı nedeniyle stratejik bir alan olduğunu aktaran Yumaklı, "Yürüttüğümüz politikalarda kadınlara pozitif ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki kırsal kalkınmada kadın varsa sürdürülebilirlik vardır. Bu kapsamda kadınlarımızın ekonomik anlamda güçlenmesi, kırsal alanların gelişmesinde ve güçlenmesinde kilit rol oynamaktadır" dedi.

 

TKDK'dan 6 binden fazla kadın girişimciye 14 milyar lira hibe desteği

 

TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı ise bugüne kadar 6 binden fazla kadın girişimciye yaklaşık 14 milyar lira hibe desteği sağladıklarını belirtti.

Bu desteklerle ülkeye 30 milyar liraya yakın yatırım kazandırıldığını vurgulayan Antalyalı, yatırımlar sayesinde 33 bin kadının istihdam edildiğine işaret etti.

 

"Kırsal Alan ve Kadının Kırsal Ekonomik Hayata Katılımı Oturumu"

 

Protokol üyeleri, TKDK İl Koordinatörlülerinin ve IPARD Programı hibe desteklerinden yararlanan yerel eylem grubu derneklerinin stantlarını ziyaret ederek ürünleri inceledi ve kadın çiftçilerden bilgi aldı. Zirvenin ilk günü "Kırsal Alan ve Kadının Kırsal Ekonomik Hayata Katılımı" konulu oturumla tamamlandı.

Zirve, 7-8 Mart'ta düzenlenecek oturumlarla devam edecek. 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler