Taşkent Çiçek Açtı

Taşkent Çiçek Festivali, Taşkent’te bulunan Milli Kütüphane'nin arkasındaki meydanda “Taşkent seni seviyor” sloganıyla 6 Mayıs’ta kapılarını açtı.

Taşkent Çiçek Açtı

Taşkent Çiçek Festivali, Taşkent’te bulunan Milli Kütüphane'nin arkasındaki meydanda “Taşkent seni seviyor” sloganıyla 6 Mayıs’ta kapılarını açtı.

Festival alanı 1,2 milyon çiçek kullanılarak hazırlandı. Taşkent Çiçek Festivali; peyzaj bitkilerini, bahçe mobilyalarını, çocuk oyun alanlarını ve kent mobilyalarını bir araya getirdi. 8 Mayıs’ta bitmesi planlanan festivalin kapanış tarihi 10 Mayıs’a uzatıldı.

1,7 hektarlık alanda hayata geçirilen festival renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Farklı kültürlere ait tasarımların yer aldığı festivalde özbek motifleri ve sembollerinden çicek tasarımı bulunuyor. Festival kapsamında; 24 saat açık alışveriş merkezleri, konserler, açık hava gösterileri ve gastronomi etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. 8 Mayıs’ta gerçekleştirilen konserle birlikte Opera Festivali’nin de açılışı gerçekleştirildi.

Taşkent Çiçek Festivali’nin Koordinatörü Murat Ermeydan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Taşkent Şehir Hakimliği tarafından halkın süs bitkileri ve peyzaj konusunda bilgilendirilmesi amacıyla hayata gerilen Festival’in projelendirilmesi yaklaşık üç ay sürerken, alanın kurulması on günlük bir sürecin sonunda tamamlandı. Festival alanında Özbekistan’ın milli motifleri sıklıkla kullanıldı. Süs bitkisi üretimi yapan altı firma da fuar alanında yerini aldı. Firmalar ziyaretçilere üretiminin yaptıkları bitkiler ve üretim alanlarıyla ilgili bilgiler veriyorlar. 1,2 milyon canlı bitki viyollerde kullanılarak festival alanı hazırlandı. Bu bitkiler festival sonrasında şehrin farklı yerlerinde kullanılacak. Taşkent Çiçek Festivali’nin Özbekistan’a ve süs bitkileri sektörüne hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

https://flowersgarden.uz/


Paylaş: 

Diğer Haberler