TÜRK BAHÇESİ DÜNYA BİRİNCİLİĞİNE KOŞUYOR

Türk Bahçesi, ‘Ülke Bahçeleri Değerlendirme Jürisi’ tarafından yapılan incelemede Çin ve Almanya Bahçesi ile birlikte aynı puanı alarak, ilk üç sırada yer aldı.

TÜRK BAHÇESİ DÜNYA BİRİNCİLİĞİNE KOŞUYOR

 

Türk Bahçesi dünya
birinciliğine koşuyor
 
Türk Bahçesi, ‘Ülke Bahçeleri Değerlendirme Jürisi’ tarafından yapılan incelemede Çin ve Almanya Bahçesi ile birlikte aynı puanı alarak, ilk üç sırada yer aldı
 
Türkiye dahil edildi
Dünya Botanik EXPO’larında bir gelenek olan ‘Ülke Bahçeleri Değerlendirme Jürisi’ bağlamında EXPO 2012 Floriade Jürisi’ne bu yıl Türkiye’de dahil edildi. Botanik sektöründe önem teşkil eden farklı ülkelerden toplam 9 üyesi bulunan değerlendirme jürisi, Nisan ayında yapılan ilk incelemenin ardından 30 Haziran 2012’de, Venlo’da kurulan tüm bahçeleri inceledi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu: “Jüri, nihai kararını ekim ayında yapılacak son incelemeden sonra verecek. Türk bahçesi, jürinin 30 Haziran 2012’de yaptığı inceleme sonrasında Çin ve Almanya Bahçesi ile birlikte aynı puanı alarak ilk üç sırada yer almasıyla en güzel bahçe seçilme hedefine bir adım daha yaklaştı.” dedi.  
 
Büyük ilgi görüyor
Bağdatlıoğlu açıklamanın devamında şunları kaydetti: “Bilindiği gibi, Hollanda’nın Venlo şehrinde 5 Nisan 2012- 7 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenen Expo Floriade 2012 Venlo Botanik Expo’suna ülkemizin ulusal katılımı Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından yapılmakta. Bu kapsamda, sergi alanında ülkemize tahsis edilmiş olan toplam 1.000 metrekarelik alanda birliğimiz tarafından geleneksel motiflerin modern malzemelerle yorumlandığı bir Türk Bahçesi inşa edildi ve bahçemizin açılışı 19 Nisan 2012 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız ile Hollanda Kraliçesi tarafından yapıldı. Türk Bahçesi’nde ebru sanatı, hat sanatı, iğne oyası ve cam işleme gibi ülkemize özgü değerlerin tanıtımı yapılmakta ve bu etkinlikler dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmekte.”  
 
‘Fırsat, başarı olacak’
“Türk Bahçesi içinde kurulan özel bir alanda ise EXPO 2016 Antalya’nın tanıtımı yapılmakta. Ayrıca dönem dönem yapılan kültürel etkinlikler ile ülkemizin ve EXPO 2016 Projesi’nin tanıtımı adına büyük uğraş verilmekte. Tüm bu faaliyetler dahilinde Türk Bahçesi EXPO 2012 Floriade dahilinde büyük ilgi görmekte ve günde 10.000’in üzerinde ziyaretçiyi kendisine çekmekte. Bu büyük tanıtım fırsatı ekim ayına kadar devam edecek olup, Türk bahçesinde ülkemizin tanıtımı ve azami faydayı sağlamak adına ülkemiz turizminin temsilcileri başta olmak üzere tüm sektör temsilcilerinin söz konusu alanda faaliyetler düzenlemesi önem taşıyor. Bu sayede önümüzde duran eşsiz fırsatı gerçek bir başarıya dönüştürmek mümkün olacaktır.”  

Paylaş: 

Diğer Haberler