TÜRK KÜLTÜRÜ TEMA BAHÇELERİ İLE EXPO 2016DA OLACAK

EXPO 2016 Antalya, 51 yabancı ülkenin kuracağı ülke bahçelerinin yanı sıra Türkiye’den de çok sayıda büyükşehir ve ilçe belediyesinin kuracağı tema bahçelerine ev sahipliği yapacak.

TÜRK KÜLTÜRÜ TEMA BAHÇELERİ İLE EXPO 2016DA OLACAK

22 Nisanda kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya sergi alanına gelen ziyaretçiler, ülke bahçelerinde dünya turuna çıkarken, Türkiye Tema Bahçelerinde ise ülkemizi yakından tanıma şansı bulacak. 
"Çiçek ve çocuk" temasıyla 22 Nisanda kapılarını açmak için gün sayan EXPO 2016 Antalyada ‘Yeşil Şehirler alt temasına uygun olarak "Türkiye tema bahçeleri" kuruluyor. İstanbul, Ankara, Antalya,  Konya ve Hatay Büyükşehir Belediyelerinin yanı sıra Malatyadan Battalgazi Belediyesi ve Burdur Valiliği ile Antalyadan 10 ilçe belediyesi kendi kültürlerini, tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak için bahçe çalışmalarında sona yaklaştı. 

 

ANTALYA BAHÇESİNE TURUNÇ VE ZEYTİN AĞAÇLARI

 Aksu ilçesinde bulunan bin 121 dönümlük sergi alanında Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaleiçi evinden esinlenerek yapılan Antalya bahçesinde kenti tarihi dokusuyla tanıtacak. 655 metrekarelik alana kurulan bahçede daha önce Minicityde bulunan Türkiyenin tarihi yerlerinin minyatürleri de sergilenecek. Bahçenin peyzajında ise Antalyanın simgesi narenciye ve zeytin ağaçları kullanılacak. Antalya Büyükşehir Belediyesinin bahçesinde EXPO 2016nın temasına uygun olarak çocuklar için de oyun alanları bulunacak. Antalya bahçesinde ayrıca ziyaretçilere kentin tarihi ve doğal güzellikleri de tanıtılacak. 
Engelliler için özel olarak tasarlanan bahçe hakkında bilgi veren Proje Mimarı Mustafa Sepetçioğlu, "Amacımız buraya gelen insanlara Antalyayı en iyi şekilde tanıtmak. İnşallah gelen misafirlerimiz de bundan memnun kalır" dedi. 

 

İSTANBUL 5 BİN YILLIK GEÇMİŞİ İLE EXPO 2016DA

Türkiye Tema Bahçelerinin kurulacağı alanın en iddialı bahçelerinden biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 3 bin 500 metrekare alana kuracağı İstanbul Bahçesi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış, Roma ve Bizans medeniyetlerinin izlerini taşıyan İstanbulu 5 bin yıllık köklü geçmişiyle EXPO 2016 Antalyaya taşıdıklarını söyledi. Şimşek, bahçeye ilişkin şu bilgileri verdi;"Galata Kulesinden, Kız Kulesine, camilerden bugünkü modern yapılara kadar her şeyi insanlar bu bahçede bulabilecekler. İstanbulun simgesel yapılarına, Cumhuriyet dönemi yapılarına kadar... Boğaz Köprüsünü de görebilecekler, Mimar Sinanın eserini de görebilecekler, Cenevizlilerden kalma Galata Kulesini de görebilecekler. Ama bunların yanında İstanbulun endemik türü olan bitkileri, botanik yapıları da yine burada sergilemeyi düşünüyoruz. Ayrıca İstanbulda son dönemde başlatmış olduğumuz yerlere değil sadece duvarlara da bitki anlamında çalışmalarımız var o çalışmalarımızı burada göstereceğiz."İstanbul bahçesinde peyzaj olarak anıt ağaç, oya, erguvan, servi, çınar, yasemin, lale gibi bitkiler olacak. Bahçede ayrıca Türk bahçesi, Türk avlu döşemesi örnekleri sergilenecek. 

 

ANKARANIN ANKAPARKI EXPO 2016YA GELİYOR

EXPO 2016 Antalya Sergi alanında yer alacak Türkiye Tema Bahçeleri kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi ise kentin tarihi, turistik ve kültürel değerlerini ziyaretçilere tanıtacak. 3 bin metrekare alana kurulacak Ankara Bahçesinde, EXPO 2016nın "Çiçek ve çocuk" olan temasına uygun olarak ANKAPARKın bir benzeri yapılacak. Ankara Bahçesinde açık ve kapalı alanda çocukların keyifle oynayabileceği oyun grupları yer alacak. Ankara Bahçesini ziyaret eden çocuklar oyunun tadını çıkarırken, aileler ise Ankarayı yakından tanıma fırsatı bulacak. Türkiye Tema Bahçeleri alanında kendi mimari yapılarını ilçe kültürleriyle birleştirecek şehirlerin ve ilçelerin bahçeleri, EXPO 2016 sonrasında da kalıcı olarak sergi alanında varlıklarını sürdürecek.


Paylaş: 

Diğer Haberler