Türkiye Karbon Piyasası Geliştirme (PMI) Projesi Başlatıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, dünyada ilk örneği Türkiye'de gerçekleştirilecek olan "Türkiye Karbon Piyasası Geliştirme (PMI) Projesi"ni başlattı.

Türkiye Karbon Piyasası Geliştirme (PMI) Projesi Başlatıldı

 

Proje, yeşil dönüşüm hedefi doğrultusunda 12'nci Kalkınma Planı ve 2024-2026 Orta Vadeli Programda yer alan ulusal karbon fiyatlandırma araçlarını geliştirmeyi amaçlıyor.

 

Bakan Mehmet Özhaseki, proje açılış toplantısında yaptığı konuşmada, Sanayi Devrimi sonrasında insanlığın dünyayı hoyratça kirlettiğini vurgulayarak, "Bu kirletmede en çok payı bulunan ülkeler, lakayıt davranarak karbon emisyonlarını dikkate almadan üretmeye, kendi ekonomilerini düzeltebilmek adına bütün dünyayı tahrip etmeye pervasızca devam ediyorlar. Biz ise iklim değişikliği ile mücadeleyi bir taraftan görev olarak görüyoruz, bir taraftan da severek yapıyoruz." şeklinde konuştu.

 

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez ise Türkiye'nin iklim değişikliği alanındaki çabalarını takdir ederek, "Sadece bu konuda ne yaptığınızın değil, ülke olarak gösterdiğiniz liderliğin de fark edilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı. Lopez, Türkiye'nin yenilenebilir enerji girişimlerinin olumlu olduğunu ve iklim değişikliğinin çözümüne katkıda bulunabileceğini belirtti.

 

Bakan Özhaseki ise açılış toplantısında yaptığı konuşmada, bakanlık olarak şehircilik, çevre alanlarındaki çalışmalarının yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadele ettiklerini vurguladı. Özhaseki, Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'na taraf olduğunu ve 2053 Net Sıfır Emisyon hedefini koyduğunu belirterek, "Ülke olarak görevimizi hakkıyla yerine getiriyoruz." dedi. Sıfır Atık konusunda da önemli adımlar attıklarını söyleyen Özhaseki, Türkiye'nin yeşil dönüşüm hamlesini başlattığını ve PMI Projesi'nin bu hedefe uygun olarak gerçekleştirileceğini ifade etti.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler