ULUDAĞIN BİTKİ TÜRLERİNİ KORUMAK İÇİN MİLLİ PARKTA BOTANİK BAHÇESİ

Şimdiye kadar bin 320 bitki türünün tespit edildiği Uludağda, populasyonları tehlike altında olan bitki türlerinin korunması amacıyla Milli Park Kirazlıyayla ve Çobankaya mevkiinde doğal bir "botanik bahçesi" kuracak.

ULUDAĞIN BİTKİ TÜRLERİNİ KORUMAK İÇİN MİLLİ PARKTA  BOTANİK BAHÇESİ

Endemik bitkilerin yoğunlaştırılarak yetiştirileceği Botanik Bahçesi yapımı ve Biyolojik Çeşitlilik Merkezi ile ilgili işbirliği protokolü, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Bursa Müdürü Yahya Güngör arasında imzalandı.

Bugün kadar bin 320 bitki türü tespit edilen Uludağ, 33ü Uludağ endemiği olmak üzere toplam 171 endemik türe ev sahipliği yapıyor. Yapılan protokolle, Uludağda yetişen ve populasyonları tehlike altında olan bitki türlerinin korunacağı ve nesillerinin devamıyla bilim dünyasına katkı sağlanacağı doğal bir Botanik Bahçesinin Uludağ Milli Parkı Kirazlıyayla ve Çobankaya günübirlik kullanım alanlarında yapılması hedefleniyor. Ayrıca, Uludağ Milli Park Girişindeki İdare ve Ziyaretçi Merkezinde, Uludağ Biyoçeşitlilik Merkezinin oluşturulması ve işletilmesi sağlanacak.

2. Bölge Bursa Müdürü Yahya Güngör, şunları dile getirdi: "Yapılan protokolle, Uludağ Üniversitesinin teknik destek ve bilimsel araştırmalar ışığında Uludağ Milli Parkının endemik türünün korunması, geliştirilmesi, akademik çevrelerde etkin tanıtımının yapılması ve bilimsel araştırmacılar için bir cazibe merkezi haline getirilmesini hedefliyoruz. Ayrıca, bölge müdürlüğümüzün görev ve sorumluluk sahalarında Uludağ Üniversitesince yürütülecek her türlü bilimsel çalışmaya bölge müdürlüğü olarak imkânlar ve meri mevzuatın imkân tanıdığı ölçüde en geniş destek sağlanacaktır."

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürcan Güleryüz ise Uludağ Milli Parkı içerisinde bir araştırma ve geliştirme istasyonun kurulmasının, gözlem ve araştırma yapmak isteyen akademisyenler için Uludağı bir cazibe merkezi haline getireceğini dile getirdi.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak, endemik türlerin tabii ortamlarında yetiştirilmesi, bu alanların ziyaretçilere açık olmasının, Uludağ Milli Parkı İdare ve Ziyaretçi Merkezinde Milli Parka ait flora ve faunanın tanıtılmasının ve bu kapsamda yapılacak olan akademik çalışmaların alanın tanıtımı ve korunması konusunda olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler