UŞAK DEĞERSİZ ORMAN ÜRÜNLERİNİ İŞLEYİP 25 ÜLKEYE İHRACAT YAPTI

Değersiz orman ürünlerini işleyip 25 ülkeye ihracat yaptıUşak'ın Banaz ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Ramazan Çevirgen, ormanlık alanlardan topladığı kozalak, yosun, bitki ve ağaç kabuklarından dekoratif süs bitkileri üretti.

UŞAK DEĞERSİZ ORMAN ÜRÜNLERİNİ İŞLEYİP 25 ÜLKEYE İHRACAT YAPTI

Değersiz orman ürünlerini işleyip 25 ülkeye ihracat yaptı

Uşak'ın Banaz ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Ramazan Çevirgen, ormanlık alanlardan topladığı kozalak, yosun, bitki ve ağaç kabuklarından dekoratif süs bitkileri üretti. Çevirgen bu ürünleri, 25 ülkeye ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağladı.

Banaz ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk babası Ramazan Çevirgen, 2018 yılında Tarımsal Kalkınma ve Destekleme Kurumu'ndan aldığı destekle kurduğu 5 bin metrekarelik fabrikada dekoratif süs bitkisi üretimine başladı. İşletmesinde 25 kişiyi istihdam eden Çevirgen, ürettiği dekoratif süs bitkilerini AlmanyaHollandaFransa başta olmak üzere 25 ülkeye ihraç etmeyi başardı. Almanya'da ağabeyiyle birlikte dekoratif süs ürünleri satan bir firmada çalıştığını anlatan Çevirgen, 22 yıl önce Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. İki yıl sonra dekoratif süs bitkisi üretimine başlayan Çevirgen, geçen yıl aldığı destekle işini büyüttü. Ağabeyinin düşüncesiyle Banaz ilçesinde tesis kurduklarını kaydeden Ramazan Çevirgen, doğada bulunan değersiz kozalak, yosun, kuru dallar gibi bitkileri işleyerek dekoratif ürün haline getiriyor. Bugün 25 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Çevirgen, ürünleri 10 cent ile 75 euro arasında sattıyor.

DHA

 


Paylaş: 

Diğer Haberler