Yalova Bonsai Sempozyumuna Hazırlanıyor

İkinci Uluslararası Bonsai Sempozyumu 29-30 Ekim tarihlerinde Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Yalova Bonsai Sempozyumuna Hazırlanıyor

 

İkinci Uluslararası Bonsai Sempozyumu 29-30 Ekim tarihlerinde Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Yalova Üniversitesi Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü'nün düzenleme kurulunda yer aldığı sempozyumu bonsai workshopu, söyleşiler, saksı workshopu gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

 

Sempozyum Düzenleme Kurulu tarından yapılan açıklamada Bonsai Sempozyumu hakkında bilgilendirme yapıldı. Açıklamda, "Yalova'mız yaklaşık yüzde 60'ı orman olan, doğal güzellikleri, bahçe bitkileri yetiştiriciliği ve çiçekçiliği ön planda bir şehrimizdir. İlimizin bu yapısı ile uyumlu Türkiye'de tek, dünyada ise önemli bir nitelikte olacak, şehrimizin ve ülkemizin tanıtımına da olumlu katkı sağlayacağı düşünülen bir Bonsai Sanat Galerisi ve Atölyesi'nin yapımı planlanmaktadır. İçerisinde yetiştirilecek minyatür ağaçlar nadide eserlerden oluşacak, bunların sergi ve satışı da yapılacaktır" denildi.

 

Hedef Bonsai'de Öncü Olmak

Bonsai alanında Türkiye'deki çalışmalara değinilen açıklamada. "İl Genel Meclisinin ilgili kararlarına istinaden Yalova İl Özel İdaremizce bu fikrin çiçekçilik ve bahçe bitkileri gibi peyzaj düzenlemesi alanında Yalova'mıza katkıda bulunacağı görülmüştür. Yapacağımız galerinin de en iyisini yaparak, Bonsai sanatında Türkiye'de öncü olmak hedeflenmiştir. Bu kapsamda Bonsai sanatının özel bir sanat olup, yerinde incelemesini yaparak, Avrupa'nın en iyilerinde oluşan bir İspanya inceleme gezisi yapılmıştır" denildi.

 

İkincisi Düzenleniyor

Yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde Yalova ilinde bonsai müzesi bilinci oluşturmak amacıyla geçen yıl ilkini düzenlenen Uluslar arası Bonsai Sempozyumu'nun bu yıl Yalova İl Özel İdaresi Öncülüğünde Yalova Belediyesi, Yalova Üniversitesi, Yalova Kadıköy Belediyesi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ve Yalova Tarım Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde 2. Uluslararası Bonsai Sempozyumu ‘Ulusal Bonsai Sanat Sergisi' 29/30 Ekim tarihinde Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezinde yaklaşık 40 farklı sanatçının katılımı ile düzenlenecek.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler