YALOVA PEYZAJ VE SÜS BİTKİLERİ DERNEĞİ KURULDU

Yalova’da peyzaj ve süs bitkileri alanında eğitim almış olan gençler, öğretim görevlilerinin öncülüğünde Peyzaj ve Süs Bitkileri Derneği’ni kurdu.

YALOVA PEYZAJ VE SÜS BİTKİLERİ DERNEĞİ KURULDU

Yalova'da peyzaj ve süs bitkileri alanında eğitim almış gençler, üniversite öğretim görevlilerinin öncülüğünde Peyzaj ve Süs Bitkileri Derneği'ni kurdular. Peyzaj mimarı ve peyzaj teknikerlerinden oluşan dernek; meslektaşların kişisel ve mesleki gelişimlerinin sağlanması, desteklenmesi hedefinde faaliyetler gerçekleştirmek amacı ile 2017 yılının Aralık ayında kuruldu. Peyzaj ve Süs Bitkileri Derneği sosyal alanda yurt içinde ve yurt dışında faaliyet göstermeyi planlıyor. Çalışma konuları arasında kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek, dünya genelinde peyzaj ve süs bitkileri hakkındaki gelişimleri incelemek ve bunu Türkiye'de uygulamak da bulunuyor. Bu anlamda özellikle üyelerinin pazarlama ve işletme gibi konulardaki eksiklerini de gidermek üzere bir takım çalışmalar da başlatılmış durumda. Öte yandan peyzaj ve süs bitkileri alanında eksiklerin tespit edilmesi ve giderilmesine yönelik olarak bir dizi planlama gerçekleştirmekte.

 

 

YÖNETİM KURULU

 

Yalova Peyzaj ve Süs Bitkileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Yusuf Evren Doğan üstlenirken, Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu; İsa Boy, Mustafa Koç, Esen Yeşil, Mustafa Tektaş, Emine Beyyavaş, Hafize Uzun ve Gizem Sarımehmet. Dernek Başkanı Yusuf Evren Erdoğan, derneğin amacını ve faaliyetlerini şöyle anlattı: Yalova özelinde başlattığımız bu mesleki hareket ile üyelerimizin mesleki anlamda gelişmelerine ve yenilikleri dünya ile eşzamanlı olarak takip edebilecekleri bir ortam hazırlamaya gayret gösteriyoruz. Yıllardır süregelen faaliyetlerimizi dernek çatısı altında daha organize bir biçimde gerçekleştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Hedeflerimiz arasında özellikle peyzaj ve süs bitkileri alanında faaliyet gösteren üyelerimizin faydalanabileceği çok önemli girişimler bulunuyor.

Özellikle sektörel trend oluşturma ve inovasyon hedefleri kapsamında bir de İnovasyon ve Tasarım Atölyesi projelendirilmekte. Önümüzdeki aylarda bir banka ve bir holdingin de desteği ile proje hayata geçmiş olacak. Üniversiteler ve iş dünyası arasında köprü oluşturulmasının sağlanması, iş hayatında aranan özelliklerdeki meslektaşlara kolay ulaşımın sağlanması hususunda da faaliyetlerde bulunuyoruz. Şimdiden bir özgeçmiş bankası oluşturduk.

 

 

AVRUPA'YA TEKNİK GEZİ

 

Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen aktif bir şekilde çalışmalarını devam ettiren Peyzaj ve Süs Bitkileri Derneği, Avrupa'ya düzenlediği teknik gezi ile takdir topladı. Dernek Yönetim Kurulu üyeleri ve üyelerin katılım gösterdiği teknik gezi çerçevesinde Almanya, Belçika ve Hollanda ziyaret edildi. Heyet, dış dekan süs bitkisi üretim çalışmalarındaki üretim ve satış modellerini incelemek üzere Hollanda çiçek mezadını ziyaret ettiler, Aalsmeer'de bulunan Floraholland'a ait iç ve dış mekan süs bitkilerinin ve yer örtücülerin borsa şeklinde satışının yapıldığı mezat dünyanın en büyük kapalı çiçek mezat alanına sahip işletme olarak biliniyor. Ardından, Boskoop bölgesinde bulunan üreticileri ve pazarlamacıları ziyaret eden heyet, buradan Belçika'ya ve oradan da Almanya Essen'de düzenlenen dünyanın en büyük çiçekçilik fuarı olarak kabul edilen IPM 2018 Fuarına iştirak ettiler.

 

 

Young people trained in landscaping and ornamental plants in Yalova established the Association of Landscape and Ornamental Plants, under the leadership of university lecturers. The association occurred from landscape architects and landscape technicians; was established in December 2017 with the aim of carrying out activities aimed at ensuring and supporting the personal and professional development of professionals. Shortly after the founding of the association, they organized a technical trip covering Germany, Netherlands and Belgium.    


Paylaş: 

Diğer Haberler