YENİ BAŞKAN MEHMET YAŞAR PROJELERİYLE GELİYOR

YENİ BAŞKAN MEHMET YAŞAR PROJELERİYLE GELİYOR

Sakarya İli Süs Bitkileri Yetiştiricileri Birliği başkanlık görevine seçilen Mehmet Yaşar, projeleri ile ilgili bilgi verdi.

 

BAŞKAN, YAŞAR SEÇİLDİ

Sakarya İli Süs Bitkileri Yetiştiricileri Birliği (Sakarya-Bir) olağan genel kurulu 26 Nisan Cumartesi günü Arifiye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Genel kurulda, başkanlık görevini yürüten Ercan Ekici, yerini Prestij Fidancılık Genel Müdürü Mehmet Yaşara bıraktı. Mehmet Yaşar başkanlığındaki Sakarya-Birin yeni yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu; Başkan Yardımcısı Ercan Ekici, Genel Sekreter Hamit Ekici, Muhasip Hasan Keskin, Basın ve Halkla İlişkiler Murat Kaya, Üretim ve Pazarlama Ahmet Gökhan Bayrak, Teşkilatlanma Nejdet Serdar.

 

AYNI BİRLİK ÇATISI ALTINDA

Seçim süreci ve başkanlık görevi ile ilgili açıklamada bulunan Mehmet Yaşar, yeni yönetim olarak hayata geçirmeyi planladıkları proje ve çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Birliğin şu anda 120 üyesinin bulunduğunu vurgulayan Başkan Yaşar: "Arifiye ve Sapanca Kooperatifleriyle birlikte hareket etmekteyiz. Kooperatiflerde birlik üyesi olması durumunda sayımız 350yi bulacak. Kısa vadede de birlik çatısı altında bir araya gelmeyi umuyoruz. Sanıyorum, önümüzdeki 6 ay içinde bu süreç tamamlanmış olur. Kooperatiflerle de görüşmelerimiz bu doğrultudadır. Yeni yönetim olarak ise, öncelikli olarak Yanık Köyünde bulunan Sergileme Fidanlığı ile ilgili çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Fidanlıktaki amacımız; Sakaryadaki bütün üreticilerimizin bitkilerini doğrudan tüketiciye ulaştırmak. Esasında bu süreçle Sakarya bölgesinde yapılan üretimleri de kontrol altına almış olacağız. Dolayısıyla üreticilerimizi kaliteli üretim yapması konusunda yönlendirme şansımız olacak. Ayrıca, piyasadaki arz-talep dengesini de oluşturabileceğiz. Yapılan tüm üretimi görme şansımız olduğu için eksiklikleri öncesinden tespit ederek önümüzdeki yıllara da projektör tutabileceğiz." dedi.

 

YENİ PROJE VE ÇALIŞMALAR

Başkan Yaşar: "Amaçlarımızdan bir tanesi de Sapanca-Yanıktan bütün Orta Asyaya ve Türki Cumhuriyetlerine ihracat yapabilmek. Sapanca Yanıktaki satış pazarlama fidanlığının birliğimize devredilmesi, sorumluluğumuzu biraz daha arttırmış durumda. Dolayısıyla yönetim kurulu olarak daha fazla emek ve mesai ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Sayın Valimiz Mustafa Büyükün katkılarıyla Doğu Marmara Kalkınma Ajansından (MARKA) Doğrudan Faaliyet Desteği Projesi kapsamında 60.000.00 TLlik fizibilite projesinin tamamını hibe olarak aldık. Hibe proje kapsamında satış pazarlama alanı ve bölge üretimiyle ilgili fizibilite projesi hazırlattık. Önümüzdeki hedeflerden biride Doğu Marmara Kalkınma Ajansından (MARKA) yüzde 75i hibe ve toplam bütçesi yaklaşık 3.500.000.00 TL olan güdümlü projeyi hazırlayarak satış pazarlama alanında uygulamaktır. Bu projeyle mevcut yapımı tamamlanmış olan tesisin devamında bulunan 160 dekarlık arazinin alt ve üst yapısını tamamlayıp satış pazarlamaya uygun hale getirerek işletmeciliğini yapmayı planlıyoruz. İşletmenin sektöre ve üreticilere daha iyi hizmet verebilmesi için ihtiyaç duyulan yönetici, idari ve teknik personel kadrosunu istihdam edeceğiz. Bölgemiz üreticilerinin en büyük sorunlarından biri olan üretim alanı yetersizliği sıkıntısını çözmek için Sayın Valimiz Mustafa Büyükün önderliğinde gerekli girişimlerde bulunacağız. Ayrıca Sayın Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu da yeni üretim alanları oluşturulmasıyla ilgili projelerinin olduğunu beyan etmişti. Bu konuyla ilgili Sayın Başkanımızla birlikte çalışmalar yapacağız. Sakaryamız bu dönemde, Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın destek ve katkılarıyla üretim alanıyla ilgili sorununu çözmüş olacak.  

 

‘DAHA AKTİF OLACAĞIZ

Birliğin daha aktif olacağını söyleyen Başkan Mehmet Yaşar: "Birlik, bugüne kadar biraz arka plandaydı. Son 1.5 yıldır biraz daha ön plana çıkmaya başladı. Eğer siz ticaret yapmıyorsanız, üreticinin malını alıp bir yerlere satmıyorsanız zaten hiçbir zaman ön plana çıkma şansınız yok. Birlik son 1 yılda ne yaptı? Kendi bünyesinde bir iktisadi işletme kurdu. Çok ciddi avantajlar elde ettik. Son 1 yılda ciddi manada bir hareketliliğe doğru da gidiyor. Eğer biz kendi üyelerimizin ürettiklerini biraz daha yüksek bir fiyata satabilirsek -ki bunu başaracağımıza inanıyorum- birlik zaten ister istemez ön plana çıkmış olacak. Kooperatiflerle bütünleşme bittikten sonra, bir yere gidip Sakaryayı temsil ettiğiniz zaman daha farklı olacaksınız. Yani birlik tam olarak bütünleştiği zaman ister istemez söz sahibi olacak. Kurumlar nezdinde daha ciddi manada iş yapma şansı doğacak. Bütün üyelerin ürettiğiyle binlerce çiçek olacak. Şehir dışından gelecek olan kurumlar ve firmalar burada 350 tane üyenin bütün bitkilerini aynı anda görme şansına sahip olacak. Artı, biraz daha hesaplı alma imkanları olacak. Doğrudan üreticiden ürün almış olacak. Bu süreçte zaten birliği ön plana çıkartacak." diye konuştu.

 

‘HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK

Başkan Mehmet Yaşar, son olarak ise şunları kaydetti: "Birliktelik, herkesin kendinden bazı tavizler vermesi demektir. Aksi halde zaten birliktelik olmaz. Bütün Sakaryadaki üreticiler için söyleyebilirim; bundan sonra her şey onlar için daha güzel olacak. Ve bizim ilk hedefimiz küçük üreticileri kalkındırmak. Çünkü şunu biliyoruz ki eğer siz küçük üreticilere para kazandırmazsanız üretim gittikçe düşer. Dünyanın hiçbir yerinde, ne kadar büyük firma olursa olsun, eğer küçük üreticiler olmazsa o firmalar ayakta duramaz ve gittikçe dışarıya daha çok bağımlı hale gelinir. Bugün bazı kurumlar, bizim üreticimizin bir sezonda yapabileceği bitkiyi yurt dışından getirtiyor. Neden? Çünkü bugüne kadar birlik olamadık. Biz, dışarıdan aldıkları fiyatın yarısına bile razıyız. Yüzde 50sini bile vermiş olsa hem bizim üreticimiz kazanmış olacak hem de Türkiyedeki bitki kalitesi yükselmiş olacak. Dolayısıyla ithalat azalacak, üretim canlanacak, üreticilerimiz kazanacak"

 

 

 

 

Sakarya Province Ornamental Plant Growers Association (Sakarya-Bir) performed ordinary general meeting. After determining   board of directors at the congress, Mr Mehmet Yasar elected as president. “We will try to work for development of growers in Sakarya under the umbrella of our association”. He said.

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler