YENİ BİR BOTANİK BAHÇESİ DAHA

YENİ BİR BOTANİK BAHÇESİ DAHA

Üniversitemize Botanik Park kazandırılması için Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA)na proje sunuldu. Projenin hayata geçirilmesiyle Erzincanda bulunan endemik bitkilerin tanıtımı sağlanarak, Erzincan turizmine hareket kazandırılacak.

  Üzümlü Meslek Yüksekokulu Peyzaj ve Süs Bitkileri Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Gökhan Askan tarafından hazırlanan proje ile Üniversitemiz Yalnızbağ Yerleşkesinin kuzey tarafına 15 bin metrekare Botanik Park kazandırılması hedefleniyor. Üretim Serası, hobi bahçesi, bitki koleksiyon alanı, arboretum, gezinti yolları su yüzeyleri, kaya bahçesi, bitki sergi alanları başta olmak üzere birçok kullanım alanının olacağı botanik parkı; doğadan uzak yaşayan insanlara doğayla iç içe bir yaşam sunarken, şehrin gürültüsünden uzaklaşma olanağı sağlayacak.

  Erzincanın zengin bir bitki örtüsüne sahip olduğunu belirten Öğr. Gör. Gökhan Askan, Erzincanın 500 dolayında endemik bitki sayısı ile birçok Avrupa ülkesinin önünde olduğunu ifade etti. Erzincan halkının endemik bitkilere karşı duyarlı olmadığından yakınan Askan, "Erzincanın endemik bitkileri Avrupalılar tarafından 18. yüzyılda keşfedilmeye başlandı. Avrupalılar yeni bitkiler bulmak için çalışmalara devam ediyor. Erzincan halkı kendi topraklarında yetişen bu bitkiler hakkında bilgi sahibi olmadığı gibi, gereken duyarlılığı da göstermiyor" dedi.

  Hayata geçirilmesi planlanan botanik park sayesinde Erzincan turizminin de hareketleneceğini ifade eden Askan konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: "Projenin kabul edilmesi halinde ilimizin sahip olduğu bitki çeşitliliğini tanıtma fırsatı bulacağız. Kırsal alanda yaşayan insanlar tarafından verilen turizm hizmeti olarak bilinen eko-agro turizmi ve doğa turizmini botanik park ile geliştireceğiz."


Paylaş: 

Diğer Haberler