Yeni Bir Endemik Bitki Türü Keşfedildi

Bitki ilk defa 2018 yılında Denizli Orman İşletme Müdürlüğü’nde görev yapan Orman Mühendisi Rasim ÇETİNER tarafından fark edildi ve fotoğraflanarak bitki örnekleri alındı.

Yeni Bir Endemik Bitki Türü Keşfedildi

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, Odun Dışı Ürünler ve Hizmetler Şube Müdürlüğü Biyolojik çeşitlilik tespit çalışmaları aşamasında yeni bir bitki türü bulundu. Bitkinin yayılış alanının ise Denizli İli Çameli İlçesi sınırları içerisindeki Akdağ ile sınırlı olduğu tespit edildi.?

Rindera(Yünlügelin) cinsinden olan bitkinin Latince tür adı, bitkiyi bulan Orman Mühendisi Rasim ÇETİNER’in onuruna Rindera cetineri olarak verildi. Türkçe adı ise, “Denizli yünlügelini” olarak önerildi.?

Bitki ilk defa 2018 yılında Denizli Orman İşletme Müdürlüğü’nde görev yapan Orman Mühendisi Rasim ÇETİNER tarafından fark edildi ve fotoğraflanarak bitki örnekleri alındı.  Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan YILDIRIM’ın da katıldığı arazi çalışmalarında bitkinin 2019 yılı bahar aylarından itibaren gelişimi takip edilerek teşhis ve herbaryum için örnekler alındı.

Taksonomik çalışmalar sonucu yeni bir endemik tür olduğuna karar verilen bitkiyle ilgili Doç. Dr. Hasan YILDIRIM tarafından hazırlanan bilimsel makale Uluslararası bir bilim dergisinde 31 Aralık 2019 tarihinde yayınlanarak bilim dünyasına tanıtıldı.


Paylaş: 

Diğer Haberler