YENİ PROJELER HAYATA GEÇİYOR

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği imzaladıkları protokol sonrasında yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

YENİ PROJELER HAYATA GEÇİYOR

 

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği imzaladıkları protokol sonrasında yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 

Protokol imzalanmıştı

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Süs-Bir ile ortak olarak yeni bir projeye imza atacaklarını söyledi. Süs-Bir ile imzaladıkları protokol doğrultusunda yeni çalışma yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Bağdatlıoğlu: “Dış mekan ve mekan süs bitkiciliğinde çok büyük gelişmeler var. Bugün Ödemiş’e gelme sebebimizde bu zaten. Sektör artık bir bütün halinde ve gittikçe kabuğunu kıran bir boyutta. İhracat, özellikle son zamanlarda kesme çiçekte yoğunlaşmıştı ve buradaki atılımlarla büyüdü. Bundan sonraki hedefimiz; dış mekanı ve mekanı da birlikte daha fazla kucaklayarak atılım yapmak. Bu amaçla da zaten Süs-Bir ile Antalya’da ortak, ‘nasıl daha fazla ilerleriz’ diye bir protokol imzalamıştık. Bugün de, o protokol doğrultusunda ‘onları nasıl icraata dökeriz’ diye düşündük.” dedi.  

 

‘Hepimiz bütünüz’

Bağdatlıoğlu: “Sonuçta hepimiz bir bütünüz. Bir üretici olarak ben Süs-Bir’in üyesiyim. Aynı şekilde Süs-Bir’in içindeki arkadaşlarımızda ihracatçı olarak İhracatçılar Birliği’ne üye. Bu bütünde ‘güçlerimizle, dengelerimizle nasıl bir organizasyon yaparız?’ diye düşündük. Bundan önce Mersin Ticaret Odası ile birlikte bir Ur-Ge (İhracatı Geliştirme) projesi hazırlamıştık. 36 ay sürecek bir projede beraber hareket ettik. Adana, Mersin, Antalya ve Akdeniz Havzası’ndaki üreticilerle birlikte o bölgelerin üretimine müsait olan bitkileri tanımak, araştırma yapmak ve pazar açmak üzerine proje yapmıştık. Sonuçta buradaki toplantıda da gördük ki özellikle Ödemiş ve İzmir bölgesinde inanılmaz bir patlama var. Bundan önce ihracat noktasında veya kendini geliştirip yurt dışında malını tanıtma noktasında büyük ilgi yokken şu anda inanılmaz bir ilgi var. Bu konuya gerçekten hazır olunduğunu gördüm.” diye konuştu.  

 

‘EXPO’nun önemi’  

‘Zaman artık ihracatı geliştirme ve buradaki malların fazlalığını üretip ihracatta daha iyi şartlarda satma dönemi’ diyen Başkan Bağdatlıoğlu, açıklamanın devamında şunları kaydetti: “Bu yüzdende de Süs-Bir ile birlikte bir proje hazırlamaya karar verdik. Fuardan sonra Ödemiş’te veya İzmir’de toplantı yaparak nasıl bir proje yapmamız gerektiğini konuşacağız. Biz daha önce birbirini çok tanıyan insanlar değildik. Son bir yılda herkes birbirini tanır oldu. Herkes birbiriyle hareket eder oldu. Burada amaç, ‘birlikte nasıl hareket ederiz’i konuşmak. Süs bitkileri sektörü artık birleşti, bana göre kabuğunu kıracak. Bütün dünyaya karşı birlikte gücümüzü gösterme zamanı. Tabi bunda da -kendi adıma söyleyeyim- EXPO bir miladın başlangıcı olacak diye düşünüyorum. EXPO sadece Antalya bölgesindeki üreticiyi ihracatçıyı değil, bütün Türkiye’yi hatta dünyayı ilgilendiren bir olay.”  

 

Panel teklifi

“Sektörün de hazır olması yönünde çok ciddi çalışmalar var. Süs-Bir’le yapacağımız seminerle birlikte, ‘acaba süs bitkileri EXPO’ya hazır mı?’ diye bir panel yapma teklifi de getiriyorum. Bunu, şu anda düşündüm. Sektörde neler olduğu yönünde bilimsel yönlü bir çalışma yapmamız gerekiyor. Bunun yanında, Abdullah Okul başkan da olurunu verirse, ortak bir panel şeklinde yapalım ve olayı tartışalım. Ödemiş’in, İzmir’in, Ankara’nın, İstanbul’un, Sakarya’nın o dönemde hazır olması gerekiyor.” Aynı amaç için çalıştıklarını vurgulayan Süs-Bir Başkanı Abdullah Okul da ortak gerçekleştirilecek tüm çalışmalara destek vereceklerini söyledi.  


Paylaş: 

Diğer Haberler