“YEŞİL OKULLAR” PROJESİNİN TÜRKİYE AYAĞI 3. ULUSLAR ARASI YEŞİL BİNALAR ZİRVESİNDE TANITILACAK

Bu bahçedeki ağaçlar sizleri kendine hayran bırakacak!

“YEŞİL OKULLAR” PROJESİNİN TÜRKİYE AYAĞI 3. ULUSLAR ARASI YEŞİL BİNALAR ZİRVESİNDE TANITILACAK

Dünyayı değiştirecek 50 isim arasına giren, MITde kurduğu ‘SENSEABLE City Laboratuvarında ‘Akıllı Şehirler üzerinde araştırmalar yapan dünyaca ünlü mimar, mühendis ve aktivist Carlo Ratti; kendi enerjisini üreten dünyanın en büyük tropikal bahçesi Singapur Gardens Bayin çevre mühendisi Professör Patrick Bellew ; transparan spiral formuyla Shanghayın şehir siluetinin en ikonik ve çarpıcı binalarından çevre dostu Shanghai Towerın tasarım direktörü Duncan Swinhoe; 1.8 milyon litre yağmur suyunu toplayıp filtreleyerek yıl boyunca her gün 1000 Afrikalı için temiz içme suyu sağlayabilecek futbol sahası Pitch Afrika projesinin yaratıcısı Professör David Turnbull ve daha pek çok ünlü isim 20-21 Şubatta 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesinde!

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik etmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan "Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi", 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıllarda uluslararası ve Türk pek çok değerli konuşmacıyı ve yaklaşık 1000 katılımcıyı ağırlayan Zirve, bu yıl da alanlarında uzman 100den fazla önemli konuşmacıya ev sahipliği yapacak. Cüneyt Özdemirin moderatörlüğünde 2 ana salon ve paralel salonlarda zirve boyunca yaklaşık 40 oturum gerçekleşecek.

Yeşil Binalar Zirvesini TÜSİAD ,TSE, TMB, İNDER , İMSAD , İTÜ, TTDM ve ISKAV gibi önemli birlik,dernek ve eğitim kurumları da destekliyor.

Bu yılki Zirvenin ana teması "Sürdürülebilirlik-Sınırları aşmak"

Yapı sektörü, son yıllarda "sürdürülebilir/yeşil bina" ve "sürdürülebilir/yeşil kent" kavramlarıyla gerek ulusal gerekse uluslar arası alanda performansının sınırlarını aşan örneklerle çıkıyor karşımıza. Bu çerçevede konferansın temel amacı, 21. yüzyılın başında Türkiyede en iyinin yapılmasını teşvik etmek için ulusal ve uluslar arası alanda en iyileri bir araya getirmek; tasarımda sınırları aşan projelerin, yenilikçi fikir ve modellerin zirve katılımcılarına ilham vermesini sağlamak.

Türkiyede Yeşil Dönüşümün lideri ÇEDBİK bugüne kadar sürdürdüğü bilinçlendirme çalışmalarına bir yenisini daha ekledi ve Cape Town Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Kongresinde "YEŞİL OKULLAR" anlaşmasına imza atarak Türkiyeyi projeye dahil olan 29 ülke arasına soktu. Yeşil Okullar Projesi, öğrencilerin sağlıklı, güvenli ve daha verimli binalarda eğitim alabilmesi temeline dayanan uluslararası çok paydaşlı bir proje. Projenin amacı, daha sağlıklı binalarda eğitim alan, bu sayede akademik açıdan daha başarılı, daha sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamak. ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Duygu Erten, 18 Ekim 2013de Cape Townda katıldığı imza töreninde ÇEDBİK olarak uluslararası bu girişimin bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ve bu konuda Türkiyede liderlik ederek eğitim sektöründe yeşil dönüşümün önünü açacaklarını belirtti.Kasım ayında ABDde yapılan GREENBUILD konferansında Hillary Clinton tarafından resmi olarak anons edilen Yeşil Okullar projesinin Türkiye ayağında gerçekleşecek çalışmalar 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesinde açıklanacak.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler