YILDIZIN YENİDEN YÜKSELİŞİ

Osmanlı şelalesi, göleti tamam... Park orijinal yapısına kavuşuyor.

YILDIZIN YENİDEN YÜKSELİŞİ

İşte tarihi parkın dönüşümü... Yıldız Parkını Sultan II. Abdülhamid dönemindeki haline kavuşturma projesinde Osmanlı şelalesiyle gölet yeniden yapıldı. İkinci etap da başlıyor. Hedef: Parkı eski sınırına kadar büyütmek. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçen kasım ayında Yıldız Parkının Abdülhamid dönemindeki görünümüne kavuşturulacağını duyurmuştu. Tarihi peyzajda sona gelindi. Tarihçi Nurhan Atasoyun danışmanlığında yürütülen, çalışmada parktaki Osmanlı dönemi şelalesi yeniden oluşturuldu. Tarihi gölet de aslına uygun olarak tasarlandı. Peyzaj çerçevesinde, çim teras, o dönemin bitki aplikasyonları da yeniden canlandırılıyor. 

BAŞKAN TOPBAŞ TANITACAK 

İkinci etap çalışmalarda ise Boğaz Köprüsü yapılırken şantiye alanı olarak kullanılan 70 dönümlük arazinin Yıldız Parkına katılması yer alıyor. Böylece park 500 dönümle Abdülhamid dönemi sınırlarına ulaşacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş, parkın açılışını tanıtım töreniyle gerçekleştirecek. 

400 YILLIK TARİH CANLANACAK

1600lü yıllarda Kazancıoğlu Bahçesi adını taşıyan alan, padişah IV. Murat tarafından alınıp kızına hediye edildi. 1877den itibaren genişletilmesine geçilen Yıldız Sarayının dış koruluğu olan yeşillik, 1940tan sonra Yıldız Parkı olarak adlandırıldı.


Paylaş: 

Diğer Haberler