Yüzde 8 KDV Oranı Devam Edecek mi?

Yapılan değişiklik ile süs bitkilerine yüzde 18 olarak uygulanan vergi oranı yüzde 8’e indirilmişti. Süs bitkisi üreticilerinin isteği KDV oranının yeni yılda da devam etmesi.

Yüzde 8 KDV Oranı Devam Edecek mi?

31 Temmuz 2020 tarih ve 31202 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan ‘Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ da bazı hizmet ve ürünlerin vergi oranları 31.12.2020 tarihine kadar değiştirilmişti.

Yapılan değişiklik ile yüzde 18 olarak uygulanan vergi oranı yüzde 8’e düştü. Süs bitkisi üreticilerinin uzun yıllardır talep ettiği KDV indirimi sektöre nefes aldırdı. Sektör mensuplarının ve STK’ların dile getirdi indirim yıl sonunda sona eriyor. Sektörün beklentisi uygulanan KDV oranının yüzde 8 olarak devam etmesi.

Süs bitkilerinin sektör olarak son yıllarda yakaladığı büyüme ivmesini devam ettirmesi ve ihracat alanında yaptığı atılım ilerleyen yıllar için umut verici. Sektörün yakalamış olduğu yükselişi devam ettirmesi hiç şüphesiz verilecek olan desteklerle mümkün. Üretim yaparak hem istihdam sağlayan hem de katma değer üreten süs bitkileri sektörü yeni KDV oranının devam etmesi gerektiği yönünde hemfikir.

Pandemi sürecinde yaşanan bazı olumsuzlukların, üretimi aksatması Dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik zorlukların sektöre yansıması oldu. Bu süreçte süs bitkilerine uygulanan KDV oranındaki değişiklik üreticiye büyük destek sağladı. 


Paylaş: 

Diğer Haberler