ZONGULDAK ÇAYCUMA BİLİM MERKEZİ PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

Birinci: Soner Akçam-Mimar, Emrah Bal-Mimar ve Ahmet İlyas Sözeri-Yüksek Mimar’dan oluşan ekip oldu.

ZONGULDAK ÇAYCUMA BİLİM MERKEZİ PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

Zonguldak Çaycuma Belediyesinin düzenlediği Çaycuma Bilim Merkezi Mimari Proje Yarışması sonuçlandı. 77 proje üzerinde üç gün değerlendirme yapan jüri heyeti, birinciyi belirledi.

Çaycuma Belediyesince yapımı düşünülen Çaycuma Belediyesi Çaycuma Bilim Merkezi’nin mimarı tasarımı için ulusal düzeyde açılan yarışma sonuçlandı. 11 Mayıs 2016’da ilan edilen Bilim Merkezi Mimari Tasarım Yarışmasına toplam 77 proje katıldı.

97 ŞARTNAME ALINDI, 77 KATILIM OLDU

Çaycuma Belediyesi, her yaştan, farklı gelişkinliğe sahip insanları bilimle buluşturmak, hemşerilerinin bilgiyi bizzat kaynağında, uygulamalı olarak öğrenmesini sağlamak, toplumun tüm kesimlerinde bilime olan merakı, ilgiyi artırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla, 38 dönümlük alanda kurulması tasarladığı bilim merkezi bir mimari tasarım yarışması düzenledi. “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği” kuralları içinde, “Serbest, Ulusal ve Tek Kademeli” olarak 11 Mayıs’ta açılan yarışmada, şartname satın alan 97 müellifin 77’si projesini teslim etti.

HERKESİ SERGİYİ GEZMEYE DAVET EDİYORUM

Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma’yı yarınlara hazırlıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bilimle tanıştırmak, bilimin günlük hayattaki kullanım şekillerini, eğlendirerek göstermek amacıyla yaklaşık 38 dönümlük arazi üzerine oluşturmayı tasarladığımız Çaycuma Belediyesi Çaycuma Bilim Merkezi için mimari proje yarışması düzenledik. Maket de istenmesine karşın 77 gibi önemli sayıda katılım oldu. Gerçekten çok güzel, detayları iyi düşünülmüş birbirinden güzel projeler arasında jüri zor bir seçim yaptı .

İlk üçün yanı sıra 5 adet de mansiyon ödülü var. Ödül kazanan tüm arkadaşlarımı kutluyorum. Jüri heyetimizin değerli üyelerine şahsım ve tüm Çaycuma halkı adına teşekkür ediyorum. Emekleriyle ilçemize değer katacak birçok projeyi bizlere kazandırdılar. İnşallah inşaatına kısa zamanda başlamak da nasip olur. Tüm Çaycumalıları yarından itibaren yarışmaya katılan tüm eserlerin görülebileceği sergiyi gezmeye davet ediyorum” dedi.

 

JÜRİ BAŞKANLIĞINI DEVRİM ÇİMEN YAPTI

 

Başkanlığını Mimar Devrim Çimen’in yaptığı jüri heyetinde Mimar İlker Barka, Mimar Semra Uygur, Mimar Rahmi Uysalkan ve İnşaat Mühendisi Olcay Aydın asil jüri üyesi olarak görev yaparken, Mimar Emre Şavural, Mimar Hakan Evkaya ve İnşaat Mühendisi Atilla Tekin de yedek jüri üyesi olarak yer aldı. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Mimar Zühtü Fuat Kalaycı, Peyzaj Mimarı Belemir Dalokay ve Mimar Ömer Yılmaz’ın danışman jüri olarak görev yaptığı yarışmanın raportörlüklerini Peyzaj Mimarı Soner Demir, Mimar Cansu Vardan, Peyzaj Mimarı Timuçin Pak, Şehir Plancısı Elif Demiroğlu üstlendi.


Paylaş: 

Diğer Haberler