BAHÇIVANLAR SAHAYA İNDİ

 BAHÇIVANLAR SAHAYA İNDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Bahçıvanlık Kursuna katılanlar, uygulama parkında çiçek üretimi, bitki dikim-söküm ve şekil budaması çalışması yaptı.

 

450 KİŞİYE EĞİTİM

Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Bahçıvanlık Kursuna katılanlar, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı uygulama parkı ve bahçesinde çeşitli bitkilerin dikimi, sökümü, budanması konusunda çalışmalar yaparak öğrendikleri bilgileri uygulama imkanı buldular. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, üç dönem halinde düzenlenen kurslarda bu yıl toplam 450 kişinin eğitim alacağını belirtti.

 

UYGULAMA İMKANI BULDULAR

Akgül, ilk haftasında teorik ve teknik bilgiler verilen kursların son haftasında ise Büyükşehir Belediyesine ait Söğütözü Fidanlığı, Uygulama Parkı ve seralar ile Ankaranın büyük parklarında kursiyerlere çeşitli uygulamalar yaptırıldığını bildirdi. Hatice Akgül, kurs döneminin bahçıvan adayları için çok başarılı geçtiğini, katılımcıların bitki budama, aşılama, ağaçlarda şekilli budama, peyzaj uygulamaları ile fidancılıkta üretim çeşitleri gibi temel konularda aldıkları teorik bilgileri, konusunda uzman personel ve üniversitelerden gelen hocaların eşliğinde sera ve parklara giderek uygulama imkanı bulduklarını kaydetti.

 

‘DAHA BİLİNÇLİYİM

Bahçıvan adaylarından Gül Fatma Demirci, ‘emekli ilkokul öğretmeniyim. Büyükşehir Ankara Bülteninde görünce eşimle birlikte kurslara yazıldık. Sincan Törekentte evimizin bahçesini güzelleştireceğiz derken, çalıştığı kurumdan izinli olarak kursa katıldığını söyleyen Mehmet Hanifi Yakar da, "TKİde bahçıvanlık yapıyorum. O yüzden sertifika almak çok önemli. Artık kurumun bahçesini de daha bilinçli olarak yeşillendireceğim  diye konuştu. 

 

‘İYİ Kİ GELMİŞİM

Kurtboğazı Barajı çevresinde tarlası olduğunu anlatan Un Fabrikası emeklisi Mustafa Çin: "Oğlum peyzaj mimarı, ben de bitkiler hakkında bilgi edinmek istiyorum. İyi ki gelmişim. Ağaçlandırma konusunda pek çok bilgi edindim" dedi. Hüseyin Gazide evi olduğunu söyleyen Tevfik Bıçakçı ise,  bitki dikimi konularında pek çok yeni şey öğrendiğini söylerken:

"Belediyenin böyle güzel bir kursu, bizlere ücretsiz sunması büyük bir hizmet." dedi.

 

 

Participants of Gardening course organized by the Ankara Metropolitan Municipality,  had the opportunity  making their knowledge practice by planting, dismantling and  pruning of  different plants in application park of Environmental Protection and Control Department .

 


Paylaş: 

Diğer Haberler