BU KÖY BAŞKA BİR KÖY

BU KÖY BAŞKA BİR KÖY

İZKAdan aldıkları destek ve kendi öz sermayeleriyle Peysan Park Botaniki kuran Peyzaj Mimarı Nihal Atçalı ve Ziraat Mühendisi Bekir Atçalı, Eko-Köy Projesi ile yerel kalkınma modeli için iyi bir örnek oluşturdu.

 

EKO-KÖY PROJESİ

2012 yılında İZKAdan aldıkları destek ve kendi öz sermayeleriyle Peysan Park Botaniki kuran Peyzaj Mimarı Nihal Atçalı ve Ziraat Mühendisi Bekir Atçalı, Eko-Köy Projesi ile yerel kalkınma modeli için iyi bir örnek oluşturdu. 2004 yılından bu yana peyzaj, proje, uygulama ve sulama sistemleri sektöründe hizmet veren Peysan Peyzaj, geliştirdiği projeye İZKAnın da desteğini alınca, bölge halkının ekolojik turizm faaliyetlerinden yarar sağlaması ve yerel kültürlerin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla başlattığı çalışmada mutlu sona ulaştı. Bayındırın Havuzbaşı köyünde kurulan Peysan Park Botanik, üretime bölge halkının da katılımını sağlayarak ve rotak kazanç yaratarak, ilçedeki ekonomik gelişmişliğin arttırılması yönündeki başarılı girişimlere bir yenisini ekledi.

 

TÜRKİYEDEKİ TEK FİRMA

İZKAdan aldıkları destekle Eko-Köy projesini gerçekleştirdiklerini ifade eden Bekir Atçalı, Eko-Köy Projesinin bölgede yaşayan yerel halkın kalkınmasında yardımcı olacağını ve kırsalda sürdürülebilir bir ekonomik çeşitlilik yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

Atçalı: "Proje kapsamında üretimlerimizi yerel halkın da katılımını sağlayarak, ortak kazanç sağlayacak şekilde büyüteceğiz ve bölgenin yaşam kalitesini arttıracağız." dedi. Organik üretim, paketleme ve satışının yanı sıra; bünyesinde bulunan sera, seramik sanat atölyesi, hayvanat bahçesi, eko-kamp alanı, açık sosyal kullanım alanı, organik üretim ve kır lokantası gibi tesislerle faaliyet gösteren Peysan Park Botanik, iç ve dış mekanların çiçeklendirmelerinde kullanılan renkli malçların Türkiyede üretimini yapan tek firma olarak da dikkat çekiyor.

 

GÜNLÜK TATİLİN ADRESİ

Toplamda 20 bin metrekare alan üzerinde kurulan tesiste iki ana sektörde hizmet veren Peysan Park Botanik; özellikle alternatif günlük tatil anlayışında özgün bir mekan yaratma çabası ile Park Botanik markası altında hayvanat bahçesi, at safari, sanat atölyesi, oyun alanları, organik bahçe, sera, kıl çadır ve kır lokantası, serpme köy kahvaltısı, gözleme doğal ürün satış standı vb. ekolojik yaklaşımı ilke edindikleri yatırımı gerçekleşti.

 

SOSYAL BİR MEKAN

Konu ile ilgili bilgi veren Peyzaj Mimarı Nihal Atçalı: "Ziyaretçilerimize tüm gün boyunca her yaş grubu ailelerine hitap edebilecek aktivitelerimiz ile sosyal bir mekan yaratma gayretindeyiz. Ege mutfağının bilinen ve bilinmeyen çeşitleri ile mutfağımızda hizmet vermekteyiz. Okul toplantılarında sanat atölyemizde seramik, çömlek kursları ile eğitim faaliyetlerimiz bir tarafta diğer tarafta da rehabilitasyon atlarımız ile her yaşa at safarilerimiz gün boyunca devam etmektedir. Grup yemekleri için seramızda açık büfe müzikli ve müziksiz organizasyon planlanabilmektedir." dedi.

 

PEYZAJ HİZMETLERİ

Proje sahipleri Peyzaj Mimarı Nihal Atçalı ve Ziraat Mühendisi Bekir Atçalı yine kendi firmaları olan Peysan Peyzaj olarak ayrıca; konut ölçeğinden başlayarak kentsel mekanlar, spor alanları, kent parkları, toplu konutlar, oteller, tatil köyleri, yat limanları, marinalar, sanayi bölgeleri, fabrikalar, hastane ve okul bahçeleri, alışveriş merkezleri, enerji santralleri, barajlar, devlet yolları, demiryolları, otoyollarda yapısal ve bitkisel peyzaj uygulamalarının yanı sıra hydroseeding yöntemiyle çimlendirme, bitkilendirme, erozyon kontrolü, şev stabilizasyon malzemesi uygulamaları ve doğa onarım sistemleri, periyodik bahçe bakımı, teras bahçeleri, dikey bahçeler, teknik danışmanlık, bitkisel materyalin üretimi ve temini konularında da hizmet vermeyi sürdürüyor.

 

 


Landscape Architect Mrs. Nihal Alçalı and Agricultural Engineer Mr. Bekir Atçalı established Peysan Park Botany by the supporting İZKA (İzmir Development Agency) and their equity in 2012. They constitute a good example for local development model with Eco-Village Project. Peysan Park Botany, also remarkable with only company that engaged in the production colored mulch in Turkey.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler