GİTTİLER GÖRDÜLER ANLATTILAR

Doç. Dr. Ahmet Tuğrul Polat ve Yrd. Doç. Dr. Sertaç Güngör İtalya’da katkı verdikleri uluslararası konferans sonrası Floransa’nın ünlü ‘Boboli Bahçeleri’ ziyaret ettiler.

 GİTTİLER GÖRDÜLER ANLATTILAR

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Tuğrul Polat ve Yrd. Doç. Dr. Sertaç Güngör, İtalyanın Floransa kentinde gerçekleştirilen uluslararası "19th International Academic Conference" konferansına sözlü bildirileriyle katıldı. Doç. Dr. Ahmet Tuğrul Polat "Visual Quality Assessment In Landscape Architecture" ve Yrd. Doç. Dr. Sertaç Güngör "The Study on Determination of Recreational Tendency and Demands of Personnel at Eğirdir Horticultural Research Institute" konularında sunum yaptı.

 

SEMİNER

Polat ve Güngör, konferans sonrasında İtalyanın Floransa kentinde bulunan ve dünyaca ünlü "Boboli Bahçeleri"ni ziyaret ettiler. İkili bu ziyaret ile edilen gözlem, bilgi ve fotoğraflardan oluşan tecrübelerini Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda verdikleri seminer ile öğretim üyeleri ve öğrenciler ile paylaşma fırsatı buldu. Seminerde öğrenciler Boboli Bahçeleri ile ilgili merak ettiklerini sordular. Seminere Selçuk Üniversitesi Doğa ve Peyzaj Topluluğu da destek verdi.

 

BOBOLİ BAHÇELERİ

Boboli Bahçeleri (İtalyanca: Giardini di Boboli), İtalyanın Floransa şehrinde bir meşhur park formu olup, 16. yüzyıldan, 17. yüzyıla tarihlenen meşhur heykel koleksiyonu ve bazı Roma antik eserlerine ev sahipliği yapar. Boboli Bahçeleri, Medici ailesi tarafından Pitti Sarayı arkasında Medicinin eşi Eleonora di Teleodo için tasarlanmıştır. İlk etap güçlükle bahçe mimarı Niccolo Tribolo tarafından başlatılmış, onun 1550 yılında ölümünden sonra Bartolomeo Ammanati ile planlama devam ettirilmiştir. İlk aşamada saray arkasındaki tepeye bitişik bir "Amfi tiyatro" kurulmuştur. Bahçenin bazı kısımları geometrik olarak düzenlenirken diğer kısımları doğal olarak bırakılmıştır. Bahçe dalgalı topografyası ile çeşitli süslemeler ve düzenlemeler sunmaktadır. Tepede yer alan terasları ile çeşitli manzaralar ve güzel bir Floransa görüntüsü sağlamaktadır. Bahçe 1776 yılında halka açılmıştır. 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edilmiştir.

Bahçede; Dük Cosminonun saray soytarısı Pietro Barbinonun tasviri Bacchus Çeşmesi, 1583-1588 yılları arasında inşa edilen mağara ve heykeller bir birine bağlı üç odadan oluşan Grotto Grande, merkezinde Mısır Dikilitaşı bulunduran Amfi Tiyatro, Porselen Müzesi yanında gül bahçesi şeklinde tasarlanmış Knights Garden ve büyük pişmiş toprak kaplar, heykeller, limon ağaçları ile çevrili isolotto (adacık) gibi birçok değerli eser yer almaktadır.

 

 

Assoc. Prof. Mr. Ahmet Tugrul Polat and Asst. Assoc. Dr. Sertaç Güngör from Selçuk University, made an oral presentation in 19th International Academic Conference which organized in Italy. Mr. Polat and Mr. Güngör visited Boboli Gardens in there and prepared a seminar about gardens to presented in university. 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler