MARKETLERLE ARAMIZDAKİ REKABET BÜYÜYOR

Bursa’da bulunan Gülistan Botanik’in sahibi Emine Erol, büyük market zincirlerinin reyonlarında çiçek bulundurmasını kendilerini zora soktuğunu söyleyerek, “marketlerle aramızdaki rekabet büyüyor” dedi

 MARKETLERLE ARAMIZDAKİ REKABET BÜYÜYOR

 

 

Gülistan Botanikin sahibi Emine Erol, kendilerinin marketlerle kıyaslandığını belirterek; ‘Bu durum bizi çok yaralıyor dedi. Bu durumdan zarar gördüğünü ve orkide, gül vb. ürünleri satılmadığını fiyatlardan ve rekabetten dolayı fazla ilgi görmediğini söyledi.

 

Süper marketlerde süs bitkisi ve materyallerinin satışı sizi etkiliyor mu?

Evet. Marketler bizi çok yaralıyor. Müşteriler bizi marketlerle kıyaslıyor. Market öyle bir yerden vuruyor ki bizi... Fiyat yapıyor, broşürüne de sadece orkideyi koyuyor. Diyor ki, 16,90 / 19,90... Bunu sadece tek kaleme indirgeyip bizi oradan vuruyor. Bana göre haksız rekabet yapıyor. Orkideyi 17 buçuk liraya aldığımız yer de var, 22 liraya aldığımız yer de var. Biz burada belirli bir standart koyuyoruz. Diyoruz ki, orkide sevgililer gününde de 35 lira normal günde de 35 lira. Bunun üstüne de çıkmıyoruz altına da inmiyoruz.

Ama marketteki fiyatı gören müşteri diyor ki, markette 19,90 burası yeri neden daha pahalı. Anlatamıyoruz müşteriye. Mümkün değil anlatamazsınız. Market bir üründe bir indirimi yaptığı zaman senin bütün kalemin kırılıyor.

 

Sizde bunun rakamsal olarak karşılığı nedir? Nasıl bir zarar görüyorsunuz?

Orkideyi satamıyoruz. Talep olursa ancak; anneler günü, sevgililer günü gibi özel günlerde satabiliyoruz, onun dışında dükkanda bulunması gerektiği kadar tutuyoruz.

Marketlere verilen fiyatlarda bize verilse biz de aynı yolda gidebiliriz.

Onlar ithalat ve ihracat yaptıkları için onların fiyatları daha düşüyor, fiyatı aşağıya çekiyorlar. Bizim öyle bir şansımız yok. Sen gidiyorsun sana diyor ki, bu para... artı KDV. Sen burada istediğin kadar çırpın ama müşteri dükkana geldiği zaman arıyor, mecbur dükkanında bulundurmak zorundasın. Bu sefer bize çok ters dönüyor.

 

Yan materyal satışları konusunda bir çalışmanız var mı?

Devamını getiren ürünler satmaya çalışıyoruz. Saksı, toprak bunlar hep birbirini destekliyor çünkü.

 

Yan materyalde talep artıyor mu?

Artıyor. Çeşitliliği artırdığınız zaman talep de artıyor. Marketler gibi. İnsanlar markete gittiği zaman önce çiçeğini alıyor, sonra yan ürünlere başlıyor. Bunların hepsini markette bulabiliyor. Biz de aynı stratejiyi takip ediyoruz. Bize gelen bir müşteri de bitki besinin, ilacını her şeyini bulabiliyor. Bu bize olumlu dönüyor. Ben bunun faydasını görüyorum.

Aksesuarları da biraz zengin tutmaya çalışıyoruz. Ayda bir İstanbula gidiyoruz, malzeme alıyoruz. Ahşaplarım var, dekorlar, destekleyen ürünler sunuyoruz.

 

İnşaat alanında son dönemlerde yeşile dayalı projelerin fazlalığı sizi nasıl etkiledi?

Güzel oluyor. Bakımlarını biz yapıyoruz. O sektör bizi destekliyor. Biz yapamazsak, işlerimiz çoksa sadece bu işi yapan arkadaşlar oluyor onlarla çalışıyoruz. İş olduktan sonra birbirini mutlaka bağlıyor, seni bir yerde mutlaka buluyor.

Olumlu. Bana göre gayet güzel.

 

 

Mrs Emine Erol, owner of Gülistan Botanic Co. which operating in Kestel district of Bursa mentioned that big supermarkets where accelerating their ornamental plant sales affected their retail sale negatively and ‘competition with supermarkets increasing. She said. 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler