GÜL ÜRETİCİLERİNE DESTEK

GÜL ÜRETİCİLERİNE DESTEK

Ülkemizde son yıllarda önemli gelir getiren bir tarımsal faaliyet haline gelen süs bitkileri sektörü hızla gelişmekte ve ihracat miktarları giderek artmaktadır. İlimizin iklim koşulları güneyde çiçek üretiminin mevsimsel nedenlerle çok pahalı ve sınırlı gerçekleştiği yaz sezonunda yüksek maliyet gerektirmeden gül yetiştiriciliğine uygun olduğundan, ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarda gül yetiştiriciliği önem kazanmıştır.

Kesme gül yetiştiriciliği küçük aile işletmelerinde yıl boyunca sürekli gelir getirmesi, çeşitli kültürel işlemlerin aile fertleri tarafından yapılabilir olması ve onlara yıl boyunca ağır olmayan bir iş imkânı sağlaması nedeniyle üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Bütün yıl üretim olduğu için yılın bazı devrelerinde aşırı fiyat düşmelerinden daha az etkilenmesi, dengeli fiyat ve gelir sağlaması ayrıca tercih nedeni olmaktadır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce ortaklaşa gerçekleştirilen "Gül Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi" kapsamında üreticilere 3.000 kg sera naylonu ve 40.250 adet gül fidanı dağıtıldı ve dağıtılan gül fidanlarının dikimi yapıldı.

Yapılan proje ile gül yetiştiren üreticilere destek olarak ilimizde yeni olan kesme çiçek üretiminin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Gül yetiştiriciliğinin ilimizde geliştirilmesi durumunda; birim alandan daha yüksek ürün alınması daha karlı bir üretim yapılmasını sağlayarak üreticilerimize fındığın yanında ilave gelir getirici bir ürün kazandırılmış olacaktır. Uygulamayı benimseyen ve uygulayan üreticilerde sosyo-ekonomik olarak  pozitif yönde değişimler sağlanacaktır.


Paylaş: 

Diğer Haberler